Znanstveniki so opravili več raziskav in ugotovili, da na območju vulkana Dallol v etiopski puščavi Danakil ne morejo preživeti niti mikroorganizmi. Na kraju, ki mu domačini pravijo tudi vrata v pekel, raziskovalci niso našli življenja, študijo, ki je bila objavljena v Nature Ecology & Evolution, povzema CNN.
Dallol sicer z izjemno visokimi temperaturami – celo pozimi dnevne temperature lahko dosežejo 45 stopinj Celzija – velja za enega najekstremnejših krajev na Zemlji. Jezero se razteza skozi vulkanski krater v t. i. Danakilski depresiji, zaradi ekstremne geotermalne aktivnosti pa ima izjemno visoko koncentracijo soli, kisline, strupenih plinov.
Avtorica študije López García pravi, da so z analizo več vzorcev potrdili, da mikrobnega življenja v teh izjemno slanih 'bazenih' ali jezerih ni. Nekoliko drugačna je zgodba zunaj jezer, v bližnji puščavi, kjer so našli mikroorganizme vrste Halophilic archaea, ki se zadržujejo v slanih vodah.
Raziskave o življenju v ekstremnih pogojih na Zemlji sicer znanstvenikom pomagajo tudi pri raziskavah o razmerah, v katerih bi se lahko razvilo življenje na drugih planetih. In opozarjajo, da v tem primeru sama prisotnosti tekoče vode še ne pomeni tudi obstoja življenja. "Naša študija predstavlja dokaz, da na Zemlji obstajajo kraji, ki so pusti kljub prisotnosti tekoče vode."
Voda v jezerih v Dallolu pravzaprav preprečuje nastanek življenja zaradi prisotnosti magnezijevih soli, ki razgrajuje vodik, skupaj s slanim, kislim in vročim okoljem, so tako okoliščine za nastanek življenja vse prej kot spodbudne. "Ne pričakujemo, da bi lahko našli življenjske oblike v podobnih okoliščinah na drugih planetih," pravi López García.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.