
Trojica astronavtov iz Turčije, Italije in Švedske se na komercialno misijo, poimenovano Ax-3, na Mednarodno vesoljsko postajo ni podala sama, pojasnjuje Euronews. Spremljal jih je namreč tudi upokojeni Nasin astronavt, ki zdaj dela za agencijo Axiom Space oz. natančneje njeno podjetje v Houstonu, ki je organiziralo čarterski let.
Posadka se je po treh tednih v vesolju vrnila v kapsuli SpaceX, ki se je s padalom spustila v Atlantik ob obali Floride. Posnetek in fotografije prikazujejo, kako so s posebnimi plovili iz kapsule rešili astronavte, ki so se tako znova vrnili na trdna tla.
Na raketi podjetja Axiom, ki je prejšnji mesec poletela do mednarodne vesoljske postaje, je bil sicer tudi prvi turški astronavt Alper Gezeravci. Preden je zapustil vesoljsko postajo, se je Gezeravci zahvalil Turčiji, ker se je odločila, da v sklopu svoje 100. obletnice republike v vesolje pošlje tudi svojega državljana.
Na potovanju so se mu torej pridružili še polkovnik italijanskega letalstva Walter Villadei, nekdanji švedski vojaški pilot Marcus Wandt, ki ga je Evropska vesoljska agencija leta 2022 izbrala za rezervnega astronavta, in njihov spremljevalec Michael Lopez-Alegria. Astronavti so v času misije v orbiti izvajali znanstvene poskuse, čas pa so namenili tudi pogovoru s šolarji in uradniki iz svojih držav.
Misijo so financirale vse tri države – Turčija, Italija in Švedska. Vsaka je plačala okoli 55 milijonov dolarjev oz. 50,9 milijona evrov.
To je bila tretja komercialna misija Axioma na vesoljsko postajo, v podjetju pa že načrtujejo tudi četrto, ki naj bi jo izvedli konec leta.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.