Vesoljsko plovilo Šendžou 15 naj bi z vesoljskega izstrelišča Džiučuan na robu puščave Gobi vzletelo v torek ob 23.08 po lokalnem oziroma ob 16.08 po srednjeevropskem času. Na krovu plovila bodo tajkonavti Fej Džunlong, Deng Čingming in Džang Lu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Kitajska je v prizadevanjih, da bi v vesolju dohitela ZDA in Rusijo, v svoj vesoljski program v zadnjih letih vložila milijarde evrov. Njene vesoljske ambicije je deloma okrepila tudi ameriška prepoved kitajskega sodelovanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) zaradi domnevnega pomanjkanja preglednosti kitajskega vesoljskega programa.
Vendar pa je Kitajska v vesolju že dosegla določene uspehe. Med drugim je postala prva država, ki je z roverjem pristala na oddaljeni strani Lune, v začetku tega meseca pa se je njeno tovorno vesoljsko plovilo Tiandžou-5 v rekordnem času uspešno izstrelilo in priklopilo na Tiangong. V prihodnje Peking načrtuje nadaljnje misije na Luno in Mars.
Pri ISS sicer sodelujejo ZDA, Rusija, Kanada, Evropa in Japonska. Leta 2024 bi Tiangong lahko postala edina vesoljska postaja na svetu, če se bo ISS na pobudo ZDA tistega leta iz vesolja res umaknila.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.