Sonda Čang'e 6, poimenovana po kitajski boginji Lune, je danes vzletela iz vesoljskega centra Venčang na južnem kitajskem otoku Hajnan. To je šesta odprava Kitajske na Luno od leta 2007. Po navedbah BBC je cilj odprave zbrati dva kilograma kamnin za analizo iz kraterja, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.
Zadnja stran Lune ima debelejšo in starejšo skorjo. Njene kraterje v manjši meri kot na bližnji strani Lune prekrivajo stari tokovi lave. Kitajski znanstveniki zato pričakujejo lažje zbiranje vzorcev, ki bi lahko omogočili nov vpogled v nastajanje Zemljinega naravnega satelita.
Prvo vesoljsko plovilo, ki je pristalo na zadnji oziroma bolj oddaljeni strani Lune – polobli, ki je vselej obrnjena stran od Zemlje – je bila Sonda Čang'e 4 leta 2019. Njena naslednica Čang'e 5 je leto zatem zbrala vzorce z bližnje strani Lune.
Luna je v zadnjih letih zaradi dragocenih surovin, ki naj bi jih vsebovala, znova postala predmet zanimanja številnih držav.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.