Na najvišji gori na svetu Mount Everest je zrasla nova avtomatska meteorološka postaja. Gre za najvišje ležečo takšno meteorološko postajo na svetu, ki jo je na višini 8800 metrov uspešno postavila kitajska ekspedicija. "Meteorološki podatki bodo podprli znanstveno-raziskovalne in alpinistične dejavnosti," je dejal Džao Huabjao, raziskovalec pri Inštitutu za raziskave tibetanske planote (ITP).
Po podatkih ITP Kitajske akademije za znanost (CAS) so podoben projekt leta 2019 skupaj izvedli Združeno kraljestvo in ZDA. Meteorološko postajo sta državi postavili na južni strani gore na nadmorski višini 8430 metrov.
Približno 270 kitajskih raziskovalcev, ki so razdeljeni v pet skupin, izvaja znanstveno-raziskovalno raziskavo Kinghaj – Tibetske planote – prve znanstvene raziskave v državi nad nadmorsko višino 8000 metrov na vrhu. Ekipa, ki jo vodi raziskovalec s severozahodnega inštituta za ekološko okolje in vire pri CAS Kang Šičang, bo na območju preživela mesec dni, kjer bo spremljala onesnaževanje, spremembe v ledeniku Rongbuk in ledenih jezer, pa tudi emisije toplogrednih plinov rek in jezer, ki se raztezajo na območju.
"S preučevanjem sprememb v ledenikih in onesnaženosti zraka v ledenikih lahko vidimo vpliv globalnih in regionalnih človeških dejavnosti na območju Mount Everesta," je dejal Kang.
Druga skupina, ki jo sestavlja približno 27 znanstvenih raziskovalcev, pa spremlja zdravstveno stanje 50 prostovoljcev, ki so nameščeni na različnih nadmorskih višinah: 5200 metrov, 5800 metrov, 6350 metrov in 8848 metrov. "Ko se dvignete na višino, bo vaše telo doživelo določene spremembe, zaradi česar so ti podatki izjemno dragoceni," je dejal Džu Tong, akademik pri CAS, ki vodi ekipo.
Džu je dejal, da bo ekipa zbirala kri, urin, slino, blato in druge vzorce, merila krvni tlak in spremljala hitrost utripa prostovoljcev, s čimer bodo pridobili podatke za nadaljnje raziskave.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.