Plovilo Čang'e-5, ki je poimenovano po kitajski boginji Lune, so poslali na najbolj drzno misijo do zdaj. Če se bo uspešno vrnilo z odprave, bi to pomenilo velik napredek za kitajski vesoljski program. Nekateri strokovnjaki pravijo, da bi lahko utrl pot za nabiranje vzorcev z Marsa ali celo odpravo na Luno s posadko, poroča NBC.
Ob vrhu masivne rakete Long March-5Y so štiri module vesoljskega plovila Čang'e-5 izstrelili iz lansirnega centra Venčang ob obali južne otoške province Hainan. Nekaj minut po izstrelitvi se je vesoljsko plovilo ločilo od prvega in nato še drugega dela rakete in zdrsnilo v orbito proti Luni.
Tipično skrivnostna odprava predhodno ni potrdila točnega datuma izstrelitve, dejali so le, da bo potekala konec novembra. Da dosežejo Luno, vesoljska plovila običajno potrebujejo tri dni. Na našem najbližjem naravnem satelitu naj bi se plovilo Čang'e-5 zadržalo en Lunin dan, kar je enako 14 zemeljskim dnem.
Čang'e-5 naj bi v Lunino površino zavrtal približno dva metra globoko in zajel dva kilograma kamenja in drugih materialov, ki jih bo prinesel na Zemljo, poroča Nasa. Kot navaja znanstvena revija Nature, naj bi vzorce pobrali s predhodno neraziskanega Luninega območja Oceanus Procellarum (Ocean neviht), ki ga prekrivajo prostrane površine, prekrite z lavo.
Kitajci so izstrelitev načrtovali že v letu 2017, vendar je bila odložena zaradi težav z motorjem rakete. Če bo misija uspešna, bo Kitajska tretja država, ki ji bo uspelo z Lune na Zemljo prinesti vzorce površja. To je sicer najprej uspelo Sovjetski zvezi, nato pa še ZDA v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.