Pretekli teden je zaradi geomagnetne nevihte z neba popadalo več deset satelitov Starlink podjetja SpaceX. Na spletu so se zdaj pojavili posnetki gorečega satelita, ki je v atmosfero padel nad Portorikom. Kamera, ki je last neprofitne astronomske organizacije Sociedad de Astronomia del Caribe (SAC), je goreči satelit na nočnem nebu ujela v ponedeljek.
Kot je dejal strokovnjak Univerze v Leidnu Marco Langbroek, ni jasno, koliko satelitov je na ta dan znova vstopilo v Zemljino atmosfero. "Zanimiv je predvsem drugi predmet," je zapisal, pri čemer se je skliceval na ploho gorečih isker, ki jih je v objektiv ujel SAC. Kot je pojasnil, bi lahko oba predmeta, ki ju je zaznala kamera, pripadala enemu pred tem razpadlemu objektu, lahko pa da gre tudi za dva ločena predmeta.
Padajoči sateliti bi lahko v atmosfero vstopali do sredine februarja, je dejal Langbroek. Vendar pa padajoči sateliti ne bi smeli predstavljati nevarnosti za ljudi na Zemlji. "Sateliti Starlink niso zelo veliki, prav tako nimajo raketnega motorja, zato je verjetnost, da kateri del satelita ob padcu v atmosfero ne bi izgorel, zelo majhna," je pojasnil.
"To je eden najbolj presenetljivih in impresivnih opazovanj razpada satelita v Portoriku," je dejal znanstveni komunikator SAC Eddie Irizarry. Kot je poudaril zaposleni na SAC Juan Velez, se razpad satelita močno razlikuje od meteorjev, ki vstopijo v atmosfero. "Tega dogodka ne bom nikoli pozabil," je dejal.
SpaceX sicer še ni potrdil, da so goreči predmeti, ki jih je ujela kamera, njihovi sateliti.
Geomagnetna nevihta SpaceX bo stala več milijonov evrov
Prejšnji teden je SpaceX v orbito izstrelil 49 svojih satelitov Starlink, kar ni sicer nič nenavadnega. Podjetje je doslej v vesolje poslalo že skoraj 2000 širokopasovnih satelitov, lansirati pa jih načrtuje še 40.000. Nenavadno pa je, da je SpaceX satelite izstrelil v geomagnetno nevihto, zaradi česar je z neba popadalo 40 od 49 satelitov.
Kot je podjetje zapisalo na svoji spletni strani, je 49 satelitov, ki so jih izstrelili 3. februarja, "znatno prizadela" geomagnetna nevihta, zaradi česar je do 40 satelitov izgubilo višino in znova vstopilo v Zemljino atmosfero.
Gre za kombinacijo dejavnikov. Satelite Starlink so kot običajno izstrelili relativno blizu atmosfere, da lahko v primeru tehničnih težav tudi hitro izstopijo iz orbite in s tem zmanjšajo tveganje trka. Vendar pa je geomagnetna nevihta segrela atmosfero, zaradi česar se je ta razširila in povečala upor na predmete, ki so krožili v njeni bližini. Ta kombinacija je satelitom onemogočila, da bi se dvignili višje, zaradi česar so nato znova strmoglavili v atmosfero.
Celoten incident je podjetje stal precej denarja. Po ocenah analitikov vsak satelit Starlink stane od 219.000 do 438.000 evrov, vsaka izstrelitev rakete Falcon 9 pa SpaceX stane 24,5 milijona evrov. Po nekaterih ocenah naj bi geomagnetna nevihta SpaceX tako stala tudi do 43,8 milijona evrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.