Zadnje dni so se številni spraševali, kako Facebooku onemogočiti, da bi zbiral podatke, ki jih večinoma nato uporabijo za ciljno oglaševanje.
Facebook še zdaleč ni edina spletna stran, ki tako ali drugače zbira in obdeluje podatke, na spletu od vas praktično vse spletne strani pridobijo nekakšen podatek. Podrobne sezname podatkov imajo tako tudi pri Googlu ali pa spletnemu prodajalcu Amazonu.
Nekaj načinov, kako zbirajo podatke in kako to spletnim stranem in mobilnim aplikacijam preprečiti
Piškotki
Mimo piškotkov ne gre. Če nič drugega, se morate, ko se priklikate na kakšno spletno stran strinjati s tem, da stran pobere podatke, na podlagi katerih si zapomni, da ste to vi, ko se naslednjič srečate.
Kako se jih ubraniti? Periodično lahko piškotke brišete. Večina brskalnikov tudi omogoča okno za zasebno iskanje, kjer je sledenje nekoliko omejeno, tako si spletna stran ne zapomni, da ste jo že obiskali. A če se ne strinjate z uporabo piškotkov, vam nekatere spletne strani svoje vsebine ne pokažejo.
Lokacija
Od uporabe vaše lokacije so odvisne predvsem mobilne aplikacije - od vremena do seveda raznoraznih zemljevidov. Predvsem Google, če imate to omogočeno, natančno zbira podatke o vaših lokacijah.
Na telefonu seveda lahko izklopite možnost, da bi aplikacije beležile, kje se nahajate, a nekatere posledično ne bodo delovale pravilno.
Vpisovanje
Najbolj zanesljiv način pridobivanja raznoraznih podatkov je seveda zahteva za registracijo in vpis na posamezno spletno stran ali v aplikacijo. Brez profila na Facebooku ne boste daleč prišli, prav tako je od vašega profila odvisna marsikatera Googlova stran. Strani, ki karkoli prodajajo, pa tako ali tako zahtevajo, da se vpišete.
Če se le da, poskusite po straneh brskati, ne da bi se registrirali, prav tako strokovnjaki svetujejo, da za vpisovanje/registriranje ne uporabljate svojega Facebook ali Google profila, kar sicer marsikatera stran omogoča. Tako namreč še omenjenima daste možnost za zbiranje podatkov. Za različne strani/aplikacije lahko uporabljate različne elektronske naslove, kar je včasih lahko zamudno preden ustvarite nov email, prav tako to pomeni več gesel, ki se jih morate zapomniti. Vsekakor pa strokovnjaki svetujejo, da uporabljate različna gesla za različne strani, saj je tako manj možnosti, da vas izkoristijo še hekerji.
IP-naslov
IP-naslov (internetni protokol) je številka, ki natančno določa računalnik v omrežju. Podjetja si tako na podlagi te številke lahko zapomnijo, kdo ste, prav tako IP-naslov lahko izdaja tudi fizično lokacijo. IP-naslov lahko denimo skrijete s pomočjo različnih ponudnikov storitve VPN.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.