
Najverjetneje bi se najprej napadlo satelite, so razpravljali višji vojaški voditelji na konferenci v Sydneyju. Napadi na satelite bi lahko vodili v izpad GPS sistema, električnega omrežja in vplivali na vojaške operacije. Razstreljeni sateliti in njihovi delčki bi lahko popadali na zemljino površje, pri tem pa poškodovali ljudi, v vesolju nenadzorovano plavajoča tehnologija bi lahko poškodovala več vesoljskih plovil, med drugimi tudi Mednarodno vesoljsko postajo.
"Ne želim biti dramatična, ampak čeprav bojev ne bomo gledali s prostimi očmi, jih bomo zagotovo občutili na lastni koži," je komentirala direktorica osebja ameriških vesoljskih sil Nina Armagno. Obenem so omenili, da bi ravno oddaljenost bojev postala privlačna za sile, ki bi na tak način želele povečati svojo vojaško (pre)moč, piše Guardian.
'Kitajska in Rusija uničevanja povsem zmožni'
Strokovnjaki varnosti v vesolju tudi menijo, da sta dve izmed močnejših velesil nad planetom, Rusija in Kitajska, povsem zmožni uničevanja satelitov. Ob tem je poveljnica Armagno spomnila na lanski incident, ko je Rusija uničila svoj satelit. "To razumemo kot sporočilo, česa so zmožni," je dodala.
Tudi Kitajska odprto kaže svojo moč vesoljske tehnologije. Spomnili so na incident leta 2007, ko je tudi ta vzhodnoazijska država razstrelila svoj satelit. Dotaknili so se tudi nedavnih kitajskih izstrelitev, pri katerih država po uspešni zapustitvi planeta, t. i. hrbta rakete ne nadzoruje več, delci pa nato nenadzorovano padejo nazaj na površje.
Starejši vojaški poveljniki iz ZDA in Kanade so nato pristavili, da bi morale ostale države med seboj bolj sodelovati v vesoljski industriji. "Življenje, kot ga poznamo, bi se v primeru vojne v vesolju končalo," so se strinjali vsi.

Nevarni tudi razstreljeni delčki
Napadi na satelite se sicer lahko izvedejo na dva načina. Prvi je neposredni, pri katerem se uporabljajo ali protisatelitske rakete ali vdori v satelitski sistem ali pa t. i. ročke. Pri drugem načinu gre za neposreden kontakt s satelitom, ki ga povzročijo vesoljske smeti ali v tem primeru delčki razstreljenih plovil oziroma druge vesoljske tehnologije. V kitajski razstrelitvi satelita leta 2007, so ameriške vesoljske agencije zaznale, da se je raztreščil na vsaj 600 delčkov, pri lanskoletnem ruskem satelitu so našteli 1500 delčkov.
"Težava je, da pri velikih hitrostih lahko že majhen delček naredi veliko škode," je tudi povedala ameriška poveljnica. Kot je še zaključila, se lahko tega ubranimo le tako, da države začnejo izdelovati bolj odporne in kvalitetne satelite ter z že omenjenim sodelovanjem med državami.

KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.