Če ste vstali dovolj zgodaj in pogledali v nebo, ste bili morda eden tistih srečnežev, ki so na nebu opazovali zanimiv in redek pojav – popolni lunin mrk – ko se je Luna povsem "skrila" za Zemljino senco.
V nasprotju z zadnjim popolnim luninim mrkom, ki smo ga lahko v Sloveniji opazovali julija lani, so morali "nebesni" navdušenci tokrat zgodaj vstati. Luna je v območje Zemljine sence vstopila že ob 4.34, ob 5.41 pa se je začel popolni mrk. Takrat so bila vsa tri nebesna telesa poravnana v eni vrsti, Luna pa je žarela v rdeči barvi.
Popolni mrk je trajal dobro uro, do 6.44, nato pa je Luna spet počasi začela zapuščati Zemljino senco in jo je dokončno zapustila ob 7.51. Takrat je bila že zelo nizko nad obzorjem in je bila videti večja kot običajno. Kdor je želel pojav opazovati, si je moral zagotoviti prost pogled proti zahodu. Posebna oprema ali zaščita za oči ni bila potrebna. So pa ponekod pogled na Luno zakrivali oblaki.
Popolni lunin mrk je bil viden v severni in južni Ameriki, pa tudi v delih zahodne Evrope in severne Afrike.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.