Je Nasa dokaz o življenju na Marsu našla že pred 40 leti? Takrat sta na rdečem planetu pristala landerja Viking 1 in 2, ki sta se v zgodovino vpisala kot prva modula, ki sta uspešno pristala na površju in posnela prve bližnje posnetke ter zbrala geološke podatke.
Imela pa sta tudi nalogo, da preverita, če je na Marsu življenje. Znanstvenika Gilbert Levin in Patricia Ann Straat iz univerze v Arizoni in nacionalnega inštituta za zdravje zdaj menita, da bi morali še enkrat preveriti podatke o testiranju, ki se je zgodilo pred 40 leti.

Oba Vikinga sta opravila eksperimente, ko sta vzorce zemlje pomešala z vodo, bogato z minerali in drugimi hranilnimi snovmi. Če bi zemlja vsebovala mikrobe, bi ti reagirali z vodo. In reakcija se je pri enem izmed testov dejansko zgodila. Test so preverili s podobnimi vzorci prsti, ki jo najdemo na Antarktiki ali v nacionalnem parku Death Valley.
A pri drugih dveh se ni zgodilo nič, zato je Nasa zaključila, da se je moralo pri pozitivnem testu zgoditi nek drug kemični proces, ki ni povezan z živimi organizmi. A na podlagi zadnjih ugotovitev omenjena znanstvenika menita, da bi morali zemljo znova pregledati.
Dejstvo je, da sta landerja lahko zbrala le podatke v bližnji okolici, saj nista imela sposobnosti premikanja, kot jo imata roverja Curiosity in Opportunity. Poleg tega je možno, da je bilo ravno to območje brez mikroorganizmov. Znanstveniki namreč menijo, da se Mars samosterilizira. To je posledica kombinacije sončne ultravijolične radiacije, izjemne suhosti prsti in oksidacija prsti - vse to pa preprečuje, da bi se v prsti nahajali mikroorganizmi. Seveda pa to ne pomeni, da jih drugje ne more biti.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.