Znanstveniki verjamejo, da bo prah z asteroida podal nove informacije o nastanku osončja in izvoru življenja. Japonska sonda Hayabusa-2, kar bo v japonskem jeziku pomeni sokol, bo kapsulo s 0,1 grama asteroidnega prahu spustila v avstralsko puščavo z višine okoli 220.000 kilometrov, je sporočila japonska vesoljska agencija Jaxa. Na nebu Južne Avstralije se bo pojavila v nedeljo zjutraj po lokalnem času, nato pa odhitela novih podvigom naproti - znanstveniki načrtujejo postanek še na vsaj dveh asteroidih. "Sonda je v zelo dobrem stanju," je ob napovedi podaljšanja misije povedal vodja projekta Yuichi Tsuda.
Do sedaj je opravilo že okoli 6 milijard kilometrov dolgo pot, kar vključuje tudi dva postanka na premikajočem se asteroidu Ryugu, kar v japonščini predstavlja zmajevo palačo iz otroške pravljice.
Hayabusa-2 je do tega asteroidnega prahu prišla z zelo delikatnimi manevri, ki jih je japonskim znanstvenikom uspelo izvesti lani. Sonda je najprej pristala na asteroidu, nato pa v površje izstrelila izstrelek, ki je razburkal material na površini, da ga je lahko zajela. Nekaj mesecev kasneje je postopek ponovila.
Asteroidni prah, ki ga je zbrala sonda, naj bi pomagal pri pojasnjevanju, kakšen je bil naš Sončni sistem ob nastanku pred približno 4,6 milijarde leti. "Morda bomo prišli do snovi, ki nam bo dala namige glede rojstva planeta, izvora življenja ... Zelo me zanima, kakšna je a snov," je sporočil vodja misije Makoto Yoshikawa. Znanstveniki domnevajo, da je zbrani vzorci vsebujejo ogljik in organske snovi, zaščitene pred sevanjem in drugimi okoljskimi dejavniki, ter so tako v enakem ali podobnem stanju, kot ob nastanku vesolja, poroča Guardian. "Organska snov je izvor življenja na Zemlji, a še vedno ne vemo, od kje je prišla," dodaja vodja misije.
Asteroidni prah bodo prepeljali na Japonsko. Polovico materiala si bodo razdelile Jaxa, ameriška Nasa in druge raziskovalne agencije. Polovico pa bodo shranili za prihodnost, ko bo tehnologija za preiskave še bolj napredovala.
Japonski 'sokol' nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti
Sonda nadaljuje svojo pot in raziskovanje vesolja - sprva okoli Sonca, približno šest let bo zbirala podatke o vesoljskem prahu v medplanetnem prostoru. Za julij 2026 pa znanstveniki načrtujejo, da se bo približala prvemu od asteroidov, ki ga nameravajo preučiti.
Sprva naj bi asteroid, poimenovan 2001 CC21 le preletela, a znanstveniki upajo, da ji bo uspelo narediti nekaj posnetkov, iz katerih bi lahko povečali znanje o teh nebesnih telesih in morda razvili tudi načine, kako zaščititi Zemljo pred trčenji z asteroidom.
Zatem pa se bo Hayabusa-2 odpravila proti svoji glavni novi tarči - asteroidu 1998 KY26, ki je od Zemlje oddaljen približno 300 milijonov kilometrov in ima v primeru le kakih 30 metrov. Tja naj bi prispela julija 2031.
Sonda naj bi asteroid predvsem opazovala in fotografirala, najverjetneje pa ne bo pristala na njem in zbrala vzorce, saj verjetno takrat že ne bo imela več dovolj goriva za vrnitev na Zemljo. A vendar bo že zgolj to, da bo dosegla ta asteroid, velik projekt, se že veselijo japonski znanstveniki.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.