Znanstveniki z univerze v prefekturi Kjoto pravijo, da maske, ki so jih izdelali, v svojih plasteh vsebujejo dodaten filter. Ko ga odstranite in poškropite s fluorescenčnim barvilom, ki vsebuje protitelesa, bo filter pod UV-svetlobo, če bodo zaznane sledi koronavirusa, zažarel.

Kot so sporočili z univerze, je ekipa metodo razvila tako, da je samici noja najprej vbrizgala neaktivno obliko koronavirusa. Potem so delali na izločanju protiteles – beljakovine, ki jo proizvaja imunski sistem kot odziv na bakterije in viruse – iz jajčec teh samic nojev, pri čemer so ta protitelesa vnesli v fluorescenčno pršilo. Raziskovalec Jasuhiro Cukamoto je v pogovoru za japonsko tiskovno hišo Kjodo News dejal, da je v 10-dnevnem časovnem obdobju izvajal poskuse z 32 ljudmi, ki so imeli covid-19. Raziskovalci so ugotovili, da so maske, ki jih je nosilo teh 32 oseb, močno žarele in so, potem ko so jih poškropili s pršilom protiteles in držali pod UV-svetlobo, pokazale sledi koronavirusa. Cukamotova ekipa je tudi ugotovila, da je sijaj, ko so si bolniki opomogli in se je njihova virusna obremenitev zmanjšala, sčasoma zbledel.
V naslednjem krogu namerava Cukamoto preizkusiti masko na 150 udeležencih in upa, da bo dobil zeleno luč od japonske vlade za prodajo mask naslednje leto.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.