"Jamessu Webbu je kamera z infrardečo zmogljivostjo omogočila nepredstavljiv vpogled v neptunsko atmosfero," je dejal Mark McCaughrean, višji svetovalec za znanost in raziskovanje v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Teleskop je namreč odstranil vsa bleščanja in ozadje, zato je atmosferska sestava planeta postala bolj jasna, je še pojasnil McCaughrean, ki je na projektu Webb delal več kot 20 let.
Nazadnje so imeli astronomi tako jasen pogled na Neptun leta 1989, ko je Nasin Voyager 2 postal prva in tudi edina vesoljska sonda, ki je nekaj ur letela mimo ledenega velikana in naredila posnetke planeta.
Na prejšnjih fotografijah, se je sicer zaradi metana v neptunski atmosferi zdelo, da je planet obarvan temno modro. Na novih posnetkih vidimo, da je planet sivkasto-bele barve, z ledenimi oblaki, ki se prepletajo na površini. "Neptunovi obroči so bolj odsevni v infrardeči svetlobi, zato jih tudi lažje vidimo," je pojasnil McCaughrean.
Webb je opazil sedem od 14 znanih Neptunovih lun, med drugim tudi luno Triton. Na fotografiji se Triton zdi kot zvezda, prav tako pa se zdi, da je svetlejši od Neptuna, poroča The Guardian. "Do tega pojava pride, ker je Triton prekrit z ledom in odseva svetlobo, Neptun pa večino te svetlobe absorbira," so pojasnili strokovnjaki.
Raziskovalci so sicer zelo zadovoljni z novimi fotografijami najbolj oddaljenega planeta od Sonca. Neptun je namreč nagnjen stran od Zemlje, potrebuje pa tudi 164 let, da obkroži Sonce. Astronomi si zato še niso dobro ogledali njegovega severnega tečaja. "S tem, ko preučujemo ledene velikane, kot sta Neptun in Uran, pridobivamo izsledke tudi za druge sorodne planete. Ravno ledenih velikanov je v Rimski cesti namreč največ," so še povedali strokovnjaki.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.