"Deset, devet, osem, sedem ..." Iz Floride se je včeraj nekaj po osmi uri zvečer dvignila prva 3D natisnjena raketa v zgodovini. A kmalu po izstrelitvi se je zalomilo, 33-metrska raketa, vredna približno 11 milijonov evrov, orbite ni dosegla.
Približno 85 odstotkov delov rakete je bilo ustvarjenih s pomočjo 3D-tiskalnika, ekipa pa upa, de bodo naslednje različice skoraj v celoti sestavljene iz 3D-materialov.
"Še nikoli ni nihče poskušal v vesolje poslati 3D natisnjene rakete. Čeprav nam ni uspelo, smo ob izstrelitvi zbrali dovolj podatkov o tem, da bi bilo to mogoče," je ob ponesrečenem potovanju dejala članica centra Relativity Space Arwa Tizani Kelly. Dodala je, da so ob tem tudi dokazali, da je s pomočjo 3D-tiskanja mogoče zgraditi raketo in da "gre za velik korak". A kaj je šlo narobe?
Raketa Terran 1 se je na začetku odrezala zelo dobro, so sporočili iz vesoljskega centra. Prebila se je namreč čez t. i. fazo leta Max-Q, kjer je zračni pritisk na raketo najvišji. Soustanovitelj Relativity Spacea Tim Ellis je ocenjeval, da se bo v primeru neuspešne izstrelitve zalomilo na tej točki. A se ni – raketa je nato uspešno prestala tudi celotno prvo in drugo fazo izstrelitve. Po treh minutah v zraku pa se je začela prva izstreljena 3D-raketa obračati nazaj proti tlom. Orbite tako raketi ni uspelo doseči, piše portal Space.com.
Sicer je šlo za tretjo izstrelitev. Prvo, ki je bila načrtovana za 8. marec, so morali prestaviti zaradi težave s ogrevanjem goriva, drugo, ki je bila načrtovana za 11. marec, pa so prestavili zaradi slabega vremena.
Ob tem so iz centra še sporočili, da se prve izstrelitve novih modelov raket le redko končajo uspešno. Ob tem so spomnili na izstrelitev japonske rakete H3, ki so jo Azijci na njeno prvo pot poslali v začetku meseca.
Naslednji korak dvakrat večja Terran R
A tudi Relativity Space ima v načrtu že nove modele. Eden izmed njih je dvakrat večji Terran R, ki bi lahko v vesolje ponesel 20.000 kilogramov. Njegova izstrelitev je predvidena v začetku naslednjega leta.
A novosti njihovih modelov ne tičijo le v načinu proizvodnje materialov, pač pa tudi v gorivu. Rakete namreč poganja mešanica tekočega metana in kisika (angl. methalox). Kot poroča Space.com, gre za novejšo obliko 'vesoljskega' goriva, s katerim se še nobeno plovilo ni podalo do Zemljine orbite.
Astronomi gorivo methalox zagovarjajo predvsem z vidika 'čistosti' ob raziskovanju rdečega planeta, saj se obe snovi najdeta tudi na Marsu. Gorivo bo ob obisku planeta uporabljala tudi Muskova raketa Space-X.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.