Helikopterček Ingenuity je na Mars 'priletel' skupaj z najbolj izpopolnjenim roverjem na rdečem planetu do zdaj. Tako so bile pred mesecem dni vse oči sveta uprte vanju, ko sta dramatično in uspešno pristala na površini kraterja Jezero.
V prihodnjih dneh bo helikopterček spuščen na tla rdečega planeta. Inženirji so že določili 10 krat 10 metrov veliko območje kraterja Jezero, ki so ga poimenovali 'letališče', cona letenja pa bo obsegala 90 metrov. "Naredili bomo vse, da bo Ingenuity na kamero ujel polet. Upamo, da mu bo uspelo narediti video prvega, prelomnega poleta". Kot poudarjajo pri Nasi, bo to seveda zahtevno in tvegano početje. Pri Nasi načrtujejo, da bo prvi polet 'preprost'. Helikopter naj bi se dvignil tri metre nad tlemi, v ozračju lebdel približno 30 sekund in obrnil, potem pa znova pristal. Če bo šlo vse, kot mora, bodo naslednji poleti bolj kompleksni, obljubljajo pri Nasi.
Helikopterček, pritrjen na roverja, ima manj kot dva kilograma (1,8 kg) in rotorje, ki se vrtijo nekajkrat hitreje od helikopterjev na Zemlji. Na ta način upajo, da bodo uspešno dosegli dovolj vzgona za let, ker je na Marsu sicer ozračje precej redkejše kot na Zemlji.
Če bo uspešen, bo to prvi helikopter, ki bo letel na drugem planetu in bo omogočil odkrivanje rdečega planeta s ptičje perspektive, prav tako pa bo dal odgovore o smiselnosti nadaljevanja takšnih 'letalskih poskusov' na drugih planetih, kjer se atmosfera in s tem pogoji za letenje močno razlikujejo od zemeljske.
Nasa načrtuje, da bo helikopterček naredil nekaj kratkih poletov, če mu bo seveda uspelo vzleteti. "Če nam uspe, bo Ingenuity prvi helikopter, ki bo poletel na drugem planetu. To bo 'zunajzemeljski trenutek bratov Wright'," je navdušen Thomas Zurbuchen, administrator direktorata za znanstvene misije na sedežu Nase v Washingtonu.
Če helikopterju uspe vzleteti in lebdeti med prvim letom, bodo znanstveniki dosegli skoraj vse, kar so si zadali. Če bi Ingenuity poleg tega še uspešno pristal in bi bil še vedno operativen, bi lahko z njim opravili še štiri poskuse letenja na rdečem planetu.
Ti so mišljeni kot eksperiment in bi, če bi se tehnologija izkazala za uspešno, znanstvenikom lahko dali nov pogled na rdeči planet iz ptičje perspektive, saj bi lahko taki helikopterji dosegli tudi mesta, ki so prestrma oziroma nedostopna za rover. V daljni prihodnosti bi lahko celo pomagali astronavtom pri raziskovanju Marsa, so optimistični pri Nasi.
"Smo na neznanem ozemlju, vendar je ta ekipa tega navajena," je povedala MiMi Aung, vodja projekta. "Skoraj vsak mejnik od tega trenutka do konca helikopterskega poleta bo prvi in vsakega moramo uspešno prestati, da se lahko premaknemo naprej."
Medtem pa rover na Zemljo uspešno pošilja najbolj razločne posnetke z Marsa do zdaj in navdušuje s svojimi odkritji.
Spomnimo
Skoraj sedem mesecev po vzletu na Mars je rover Vztrajnost (Perseverance) končno pristal pri kraterju Jezero. To je peti Nasin rover, ki mu je uspel pristanek na Marsu. Rover Vztrajnost bo iskal sledi nekdanjega življenja, pa tudi zanimive vzorce kamnin, in jih 'pospravil' na kup, ki ga bo naslednja misija leta 2025 predvidoma pripeljala na Zemljo. Tako bomo lahko v laboratorijih na Zemlji analizirali vzorce kamnin z Marsa, kar bo, kot napovedujejo strokovnjaki, izjemen dosežek znanosti.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.