Jupiter opozicijo z Zemljo, kar pomeni, da se nahaja na drugi strani našega planeta kot Sonce, doseže vsakih 399 dni oziroma 13 mesecev, a le redko se zgodi, da sovpada z dnem, ko se planet tudi najbolj približa Zemlji. Najbližjo točko doseže vsakih 12 let. Zaradi prvega pojava bo Jupiter bolj osvetljen, zaradi drugega pa videti večji kot sicer. Oba hkrati bodo lahko naslednjič obeležili šele leta 2139.
Za nekatere dele države je ob sončnem zahodu napovedana krajša zjasnitev, zato bomo svetel in velik Jupiter morda lahko opazovali tudi v Sloveniji. V primeru slabega vremena pa astronomi mirijo, da bo planet, ki bo deloval nekoliko večji in svetlejši kot sicer, mogoče uzreti še nekaj tednov.
"To je ena izmed zabavnih strani življenja na premikajočem se planetu," je ob tem povedala Nasina astronomka Michelle Thaller. Ravno astronomi bodo lahko najbolj močno opazili spremembo. Z uporabo digitalnega teleskopa bodo lahko na površju preučevali in si ogledovali drugače težko opazne podrobnosti. Tisti z najboljšimi teleskopi bodo lahko razbrali tudi relief planeta in vremensko stanje, ogledali si bodo lahko tri ali štiri Jupitrove lune.
Tudi teleskopi v vesolju bodo v naslednjih nekaj mesecih lahko v svoj objektiv zajeli boljše slike plinastega velikana, je dejala Thallerjeva. Že julijska slika Webbovega teleskopa je vsebovala nenavadno veliko podrobnosti površja, je nadaljevala in izpostavila zajem slavne Jupitrove rdeče pege, nevihte, ki je tako velika, da bi lahko pogoltnila Zemljo. Zaradi močne sončne svetlobe je na fotografiji videti povsem bela.
Največji planet našega osončja je še posebej zanimiv za raziskovalce vesolja. Menijo, da je prvi planet našega sončnega sistema. Iz ostankov plina in prahu je domnevno nastal pred 4,6 milijarde let. V tem času se je velik, težak planet premikal skozi naš sončni sistem in uničil druge nove planete na svoji poti. Ostanki uničenih nastajajočih planetov naj bili gradniki Venere, Zemlje, Marsa in Merkurja.
Ob premiku skozi osončje je Jupiter morda na naš planet tudi dostavil nekaj vode. "Jupiter je s seboj iz zunanjega osončja potegnil veliko ledenih kosov," je razložila Thallarjeva.
Za galaktične raziskovalce je zanimiva tudi Jupitrova luna Evropa, ki velja za enega izmed najverjetnejših krajev za najdbo življenja zunaj Zemlje.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.