
Tehnološki gigant Samsung nima ravno najboljšega obdobja. Nevarna napaka na telefonih Galaxy Note 7, zaradi katere je več telefonov eksplodiralo in/ali zagorelo, je podjetju spodjedla ugled in dobiček, zdaj pa so si nakopali še jezo okoljevarstvene organizacije Greenpeace.
Zaradi težav, ki jih niso mogli odpraviti, so proizvodnjo telefona ustavili, že prodane pa so odpoklicali. Nato pa niso znali razložiti, kako bodo ravnali z odpadnimi telefoni. Če se odločijo, da jih odpeljejo na odpad, to znese kar 28 ladijskih zabojnikov nevarnih odpadkov, ne vključujoč polnilcev, so izračunali pri Greenpeaceu.
Pri Samsungu so pojasnili, da so prodali več kot tri milijone telefonov Note 7, še 1,3 milijona je bilo proizvedenih, a ne prodanih. V teh telefonih je po izračunih okoljevarstvene organizacije 20 ton kobalta, tona volframa, 100 kilogramov zlata in več kot tona srebra.
Pri Samsungu so potrdili, da preučujejo ugotovitve Greenpeacea, vendar podrobneje poročila niso komentirali.
Organizacija želi od podjetja zagotovila, da bo vsaj večina propadlih telefonov romala v reciklažo. Spomnili so, da že proizvodnja surovin terja visok davek tako pri ljudeh kot okolju. Pri okoljevarstveni organizaciji menijo, da bi lahko neuspešna zgodba postala priložnost, da Samsung obrne model, ki ga zdaj imenujejo netrajnostni ekonomski model.
Maria Elena De Matteo, predstavnica Greenpeacea za Vzhodno Azijo, je poudarila, da gre pri proizvodnji Note 7 za očiten model hitre potrošnje, kjer pa se je pokazalo, da ne deluje. Po njenem mnenju so pri Samsungu na vsak način želeli prehiteti ameriškega tekmeca in so zato prehitro proizvedli produkt.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.