Znanost in tehnologija

Google uspešno preizkusil prelomno nadgradnjo superračunalnika

San Francisco, 23. 10. 2019 20.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, / Ti.Š.
Komentarji
8

Google je naznanil, da mu je z nadgradnjo superračunalnika uspel kvantni preboj. 'Kvantna nadvlada' bo omogočala računanje z danes nepredstavljivimi hitrostmi. Dosežek primerjajo s prvim poletom bratov Wright leta 1903. V IBM so medtem prav zaradi dolgotrajnega razvoja takšnih naprav podvomili v Googlove navedbe.

Ameriški tehnološki velikan Google je v danes objavljenem znanstvenem članku razkril, da mu je uspel tako imenovani kvantni preboj, za katerega si znanstveniki prizadevajo od 80. let prejšnjega stoletja. S kvantnim računalnikom, nadgradnjo superračunalnika, so uspeli v nekaj minutah izvesti operacijo, ki je sodobna tehnologija ne bi mogla v 10.000 letih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tako imenovana kvantna nadvlada, ki velja za enega najtrših orehov superračunalniške znanosti, bo novim generacijam kompleksnih računalniških sistemov omogočila računanje z danes nepredstavljivimi hitrostmi.

Kot poročajo tuji mediji, ki se sklicujejo na Googlov članek v znanstveni reviji Nature, je tehnološki velikan v svojem laboratoriju v Santa Barbari izjemno kompleksen matematični izračun s pomočjo kvantnega računalnika dokončal v treh minutah in 20 sekundah. Niti najzmogljivejši sodobni superračunalniki tega ne bi zmogli v manj kot 10.000 letih.

Kvantni računalnik, plod desetletij raziskav na področju kvantne mehanike, deluje na povsem drugačen način kot običajni računalniki. Njegovo delovanje temelji na spremembah nekaterih predmetov, ko so denimo izpostavljeni ekstremnemu mrazu. V napravi je tako med drugim kovina, ki jo ohladijo na skoraj minus 460 stopinj Fahrenheita.

'Dokaz, da je nekaj resnično mogoče'

Znanstveniki dosežek že primerjajo s prvim poletom bratov Wright leta 1903. Gre za dokaz, da je nekaj resnično mogoče, čeprav bodo morda minila leta, preden bo potencial tega lahko uresničen, so zapisali v The New York Timesu.

"Izvirni letalnik bratov Wright ni bilo uporabno letalo, a to niti ni bil njun namen. Zasnovan je bil, da dokaže bistvo, in to je tudi storil," je za časnik dejal računalniški strokovnjak z Univerze v Teksasu Scott Aaronson, ki je Googlov članek recenziral pred objavo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po mnenju mnogih znanstvenikov bo kvantni preboj tudi ključnega pomena z vidika kibernetske varnosti. Takšne naprave bi namreč zlahka dešifrirale kode, ki ščitijo superračunalnike, na katerih temeljijo sistemi nacionalne varnosti. Ameriška in kitajska vlada tako kvantno računalništvo že nekaj časa obravnavata kot prioriteto z vidika nacionalne varnosti.

Do začetka komercialne izdelave takšnih naprav bo sicer najverjetneje minilo še veliko časa. Nekatera največja imena računalniške industrije, kot so Microsoft, Intel in IBM, so za pospešitev razvoja doslej namenila ogromne zneske. Kljub temu med posameznimi vlagatelji trenutno v ospredju ostaja Kitajska država, ki je samo za vzpostavitev državnih kvantnih laboratorijev namenila 400 milijonov dolarjev (slabih 360 milijonov evrov).

IBM dvomi: Googlova naprava le hitreje računa

V IBM so danes prav zaradi dolgotrajnega razvoja takšnih naprav podvomili v Googlove navedbe. Kot so ocenili, bi bil prej kot 200 sekund uresničljiv dosežek dve leti in pol.

"Izvirni pomen izraza kvantna nadvlada se nanaša na točko, ko lahko kvantni računalniki izvajajo naloge, ki jih običajni ne morejo, zato v tem primeru ne gre za kvantno nadvlado," so v IBM zapisali na svojem blogu. Kot so pojasnili, Googlova naprava le računa hitreje, ne pa tudi izvaja postopke, ki jih drugi superračunalniki ne morejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

AdminAdmin
28. 10. 2019 14.11
-2
kaj ima kvantni računalnik veze z vrsto v zdravstvenem domu? Oz dolgoročno ja bo tudi tu rešitev saj bo kvantni računalnik ko bo seveda apliciran v praksi nepojemljivo hitrejši kot vsi današnji datacentri skupaj. Govorimo o preskoku ki je večji od spectruma do današnjih intelov/AMD-jev. Ves napredek v znanosti se počasi premika v smer kjer bo človeštvo ob premišljenih korakih lahko dejansko zacvetelo ali pa se pokopalo (hladna fuzija, umetna inteligenca, CRISPR genska manipulacija, ....) če bomo imeli neomejeno energijo zakaj bi jo računal enako velja za AI s pravilnimi koraki bi lahko ljudje v prihodnje dejansko počeli tisto kar vsakega posameznika veseli. No ja s spodnjimi pogledi pa je verjeten scenarij tudi pokop človeštva ...
antilevi?ar
29. 10. 2019 14.50
+2
Ti govoriš o pravljicah. V 80-90 je zdravstvo laufalo v nulo, nobenih težav, vsi prišli na vrsto in ZZZS plačal vse posege. S prehodom na e-zdravje in informatiziranje vseh procesov smo prišli do točke, ko prav nič ne dela, torej? Te tvoje kvantne bullshite bomo prej videli igričarji v 3d igrah kot bo človeštvo od tega imelo sploh kako korist. Ne pozabi, tudi spectrum je poganjal nuklearno elektrarno pa je bilo vse v redu, danes pa letala padajo kot muhe?
gozdar1
29. 10. 2019 16.47
-2
Zato so že konec 80ih uvedli participacijo pri vsakem obisku zdravnika ker je vse laufalo v nulo.
antilevi?ar
31. 10. 2019 09.52
+1
Še vedno velliiiikkoooo manj kot danes kraja z dodatnim zavarovanjem in dilanjem v lekarnah, torej?
antilevi?ar
24. 10. 2019 14.02
+7
Sky-net se razvija
BobbyP
23. 10. 2019 21.54
-2
Slabo kopirana in prevedena bučka stila "rekla kazala". Marketing res prenese vse. 🙄
fairplayy
23. 10. 2019 21.46
-3
Super a kaj bi to cakslne vrsze v zdravstvu bo vseeno dalkse domovi za ostarele vedno bolj nedosegljivi razlike med bogatimi se vecje zemljo pa imamo ze na kredit in ta kvantni rac porabi abnormalneckolicine el en da ohladi kovino ma tako temp torej pozna resitev za ta planet??!
antilevi?ar
24. 10. 2019 14.05
+4
Neglede na G5 ali G36 in superduperfancyhorukkvantni bullshit računalnik bodo vrste v zdravstvu še vedno enake oziroma še večje in morda boš lahko prišel na vrsto čez 33 let, pa niti takrat ne, ker, ko bo prišla vrsta nate te bo zanka-loop v programski vrstici vrnila na začetek,.se še spomnete basic rutine if-then-go to