Slavnostno odprtje novega vlaka je bilo včeraj, od danes pa je tudi v rednem obratovanju. Na stotine ljudi se je zbralo na platformi, kjer so pospremili prvi hitri vlak. "To je vsekakor zelo priročno," je skrajšanje potovanja iz 24 na 9 ur pozdravil eden od potnikov. Vožnja z modernim hitrim vlakom pa naj bi bila zelo mirna in udobna.
Vendar udobje in hitrost imata seveda svojo ceno. Za vozovnico v 2. razredu od Hong Konga do denimo Šenzena morajo potniki odšteti približno 9 evrov, do Pekinga pa 136 evrov. Poleg tega pa so potniki opozorili, da so morali v vrsti za vozovnice čakati kar štiri ure.
Projekt, ki je stal okoli 11 milijard evrov, je naletel tudi na številne kritike – predvsem tistih, ki pravijo, da si s takšnimi projekti Kitajska "prisvaja" ozemlje in posebnemu upravnemu območju Hong Kong postopoma jemlje avtonomnost.
Nekdanja britanska kolonija mora namreč z odprtjem hitre železnice Kitajski predati del pristojnosti, saj so prvič v zgodovini na železniški postaji West Kowloon prisotni tudi kitajski varnostni organi. Po hongkonški "ustavi" oziroma osnovnem zakonu sicer kitajski zakoni v mestu ne veljajo oziroma veljajo le na določenih področjih, denimo pri obrambi.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.