Objava navadnega selfija na družbenih omrežjih očitno ni več dovolj, številni uporabniki, lačni všečkov in komentarjev, stvari peljejo še dlje. Celo tako daleč, da v želji za popolno fotografijo ogrozijo lastno življenje.
Število smrti zaradi selfijev strmo narašča
Število ljudi, ki umrejo medtem, ko poskušajo narediti čim bolj drzen selfi, se iz leta v leto povečuje. Sodeč po podatkih raziskave, ki jo je opravila skupina ameriških raziskovalcev z Univerze v Pittsburghu, je leta 2014 na tak način umrlo 15 ljudi, lani 39, v prvih osmih mesecih letošnjega leta pa kar 73. Toliko je vsaj uradno zabeleženih primerov.
V luči teh številk vodja raziskave Hemank Lamba in njegova ekipa iz univerze Carnegie Mellon University upajo, da so našli rešitev za to težavo. Razvili so namreč aplikacijo, ki uporabnika opozori, ko je v nevarnosti, poroča BBC.
Indija, Pakistan, ZDA, Rusija ...
Ob tem so razkrili podatke, kje se je zgodilo največ nesreč zaradi selfijev, in kako se način smrti razlikuje po državah.
Prvi uradno zabeležen primer je bil marca leta 2014. Za tem so Hemank in prijatelji zabeležili še 126 podobnih incidentov po svetu. 76 se jih je na primer zgodilo v Indiji, devet v Pakistanu, osem v ZDA in šest v Rusiji. Podatkov za ostale ne navajajo.
Najbolj pogost razlog smrti je padec z višine, saj se ljudje v želji po popolni fotografiji, s katero bi očarali svoje sledilce na družbenih omrežjih, povzpenjajo na vse mogoče stavbe, gore in klife.
V Indiji je veliko smrti zaradi selfijev povezanih z vlaki, kar Hemank obrazloži z besedami, da je poziranje s prijateljem ob vlaku ali tirnicah smatrano kot romantično oz. kot znak večnega prijateljstva. V ZDA in Rusiji je največ smrtnih primerov povezanih z orožjem, kar Hemank pripisuje dejstvu, da je orožje tam lažje dostopno.
Eden od takih, ki je znan po svojih drznih fotografijah in nevarnem poziranju na vrhu visokih stavb, je Rus Kirill Oreshkin, ki ima na Instagramu 18.000 sledilcev. Tudi uporabnik z imenom Drewsssik si je na podoben način zgradil veliko bazo sledilcev, a je leta 2015 umrl zaradi padca z ene od stavb. Oktobra letos pa je med plezanjem na balkon, kjer je hotela posneti selfi, umrla 12-letna Rusinja.
Aplikacija, ki zazna nevarno lokacijo
Aplikacija, ki so jo razvili omenjeni znanstveniki, je zasnovana tako, da bo avanturiste, željne adrenalina, posvarila v trenutku, ko bo ogroženo njihovo življenje. Izdelana je na podlagi določenih lokacijskih podatkov in temelji na prepoznavanju delov posnetkov, ki nastajajo na nevarni lokaciji.
Z algoritmom, ki so ga razvili, so do zdaj testirali 3000 selfijev in uspešno ocenili kar 70 odstotkov rizičnih lokacij na fotografijah.
Eno od dejstev, ki govori aplikaciji v škodo, pa je, da bo alarm, ki se bo sprožil v rizični situaciji, stvari le še poslabšal.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.