Teleskop Hubble je posnel še en spektakularen prizor, in sicer smrt zvezde. To pa je dogodek, ki ga lahko astronomi le redko opazujejo. Hubble je posnel kako zvezda v svoji zadnji fazi obstoja eksplodira, oblaki plina in prahu, ki pri tem nastanejo, pa tvorijo planetarno meglico.
Fotografijo umirajoče zvezde in nastanka planetarne meglice sta v začetku februarja objavili Nasa in Esa, ki sta pod objavo zapisali, da gre za neverjetne posnetke, ki so jim lahko zelo redko priča. Smrt zvezde, torej zadnja eksplozija in nastanek planetarne meglice, se namreč odvije v hipu, kot da bi trenil z očmi, opozarjajo astronomi Evropske vesoljske agencije (Esa).
Planetarna meglica nastane ob koncu življenja zvezde, in sicer med tako imenovano fazo rdeče orjakinje, ko zunanje plasti zvezde odnašajo močni zvezdni vetrovi.
Meglica te zvezde se zaradi velikih količin smrdečega žvepla imenuje tudi gnilo jajce, saj je vonj zelo podoben vonju gnilega jajca. Zato so se znanstveniki Ese pošalili, da imamo srečo, da se to dogaja okoli 5.000 svetlobnih let daleč stran od Zemlje.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.