Slovenija bo prihodnje leto v vesolje izstrelila svoj prvi satelit NEMO-HD. Na torkovi seji je vlada v ta namen sprejela sklep o prerazporeditvi sredstev znotraj proračuna ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo v višini 834.510,31 evra na proračunsko postavko programov Evropske vesoljske agencije ESA. Če bo šlo vse po načrtih, bo satelit prihodnje leto poletel v vesolje z raketo VEGA .
Izstrelitev satelita NEMO-HD bo prispevala k mednarodni promociji specializiranih znanj in tehnologij, ki jih na podlagi teh razvijamo v Sloveniji. Satelit bo namreč dopolnjeval evropski sistem Copernicus in zagotavljal lastni vir podatkov za potrebe urbanizma, ekologije, kmetijstva, gozdarstva in transporta. Lastno upravljanje s kamero bo omogočalo možnost nadzora stanja na izbranem področju in na ta način bo satelit pripomogel k oblikovanju okoljskih politik.
Satelit je razvil Center odličnosti Vesolje-si s pomočjo sredstev Evropske unije in državnega proračuna. Od priprav pa vse do zagona satelita znašajo stroški izstrelitve 2,3 milijona evrov. Nekaj sredstev ministrstvo že ima na proračunski postavki ESA, pričakuje pa, da bodo izstrelitev finančno podprla tudi ministrstva, katerim bodo usluge satelita v korist.
Na spletni strani centra je zapisano, da bo satelit NEMO-HD omogočal zajem multispektralnih podob zemeljske površine ter snemanje HD videa. Satelit razvijajo v sodelovanju s kanadskim Space Flight Laboratorijem (SFL) Inštituta za vesoljske študije Univerze v Torontu. Satelit bo z višine 600 km dosegel prostorsko ločljivost 2,8 m pankromatsko in 5,8 m multispektralno. To je drugi satelit, ki temelji na visoko zmogljivi NEMO platformi – nova generacija satelitov. Satelit ima dva optična instrumenta – ozkokotnega in širokokotnega. Ozkokotni instrument bo dosegel prostorsko ločljivost 5,8 m v štirih kanalih, ki odgovarjajo spektralnim kanalom Landsat-1, 2, 3 in 4 (420–520 nm, 535–607 nm, 634–686 nm, and 750–960 nm). Širokokotni instrument bo imel prostorsko ločljivost 40,08 m. Oba instrumenta bosta lahko snemala tudi HD video z ločljivostjo 1920 x 1080 pikslov. Kadar bo satelit v vidnem polju zemeljske postaje, bo sposoben prenosa posnetkov in videa v realnem času, ko pa ne bo nad nobeno zemeljsko postajo, bo še vedno nadaljeval z opazovanjem, posnetki in/ali video pa se bodo prenesli, ko bo naslednjič preletel postajo. Satelit vključuje standardne podsisteme, senzorje in aktuatorje, ki sestavljajo triosno stabilizirano platform NEMO. Nadgrajen je s 50 Mbps X-band oddajnikom, 279,4 GB pomnilnika, z visoko zmogljivim računalnikom in z elektroenergetskim sistemom s 300 Wh Li-ion baterijo.
Slovenci imamo tudi nano satelit
Poleg Nema HD bo v vesolje poletel še satelit Trisat, ki je majhen satelit z maso 4,4 kilograma, z zmerno sposobnostjo oddaljenega opazovanja Zemlje na osnovi multispektralnega zajema slik v kratkovalovnem infrardečem spektru. Satelit bo v uporabi najmanj dve leti v nočno-dnevni sončno sinhroni orbiti na višini 500 kilometrov.
Ta nanosatelit sestavljajo multi-spektralna fotokamera, ki snema v 20 spektralnih pasovih kratkovalovnega infrardečega spektra z ločljivostjo 100 metrov, piše na spletni strani izobraževalne vesoljske misije mariborske univerze Trisat.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.