Facebook, Microsoft, Twitter in YouTube ustvarjajo podatkovno bazo, ki vsebuje "digitalne prstne odtise" nasilne in ekstremistične vsebine. Baza bo vsebovala nabor digitalnih fotografij in videov, ki jim v računalniškem žargonu rečejo "hashes". S pomočjo baze bodo skenirali vse posnetke, ki jih bodo nalagali posamezniki in tako prepoznavali nasilno ali ekstremistično vsebino še preden jo bodo ljudje delili.
Sčasoma bo baza na voljo tudi ostalim podjetjem, ki si želijo večjega nadzora nad nezaželeno in neprimerno vsebino na njihovih platformah.
"Na naših storitvah ni prostora za vsebino, ki promovira terorizem," so sporočili na Twitterju. Osredotočili se bodo na "najbolj skrajne in šokantne" posnetke in fotografije.
Vsak, ki bo menil, da je vsebina, ki jo je objavil, neupravičeno odstranjena in označena, da vzpodbuja terorizem, bo lahko podal pritožbo.
Projekt bo pomagal tehnološkim velikanom, da so bolj učinkovita pri odstranjevanju vsebine, ki ni v skladu s politiko o tem, kaj lahko posamezniki objavljajo na omenjenih družbenih omrežjih.
Gre za odgovor na poziv evropske komisije, ki je ameriške tehnološke velikane pozvala, naj hitreje ukrepajo pri omejevanju sovražnega govora. Evropska komisarka za pravosodje Vera Jourova je namreč kritizirala nespoštovanje zaveze omenjenih družb, da bodo po obvestilu, da nekdo širi sovražno ali rasistično vsebino, ukrepali v roku 24 ur.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.