Financial Times trdi, da se pri Facebooku na to pripravljajo med drugim z idejo o kampanji, ki bi bila naklonjena cepivom in podnebnim spremembam. Facebook naj bi načrtoval veliko močnejšo kampanjo proti lažnim novicam, ukvarjal naj bi se z idejo, da bi objave opremljal s pasico, ki bi uporabnike spodbujala k cepljenju – ko bo cepivo proti covidu-19 seveda odobreno.
Prav tako naj bi uporabnike spodbujali k branju vsebin o eni temeljnih demokratskih tem – podnebnih spremembah, zlasti o pariškem podnebnem sporazumu, saj se je Biden zavezal, da se mu znova pridruži. Predsednik Donald Trump je svojo odločitev o umiku ZDA iz sporazuma sporočil leta 2017, vendar je bila poteza uradna šele novembra letos.
Facebook in podobne platforme naj bi tudi močno okrepile lobiranje pri novi administraciji.
Bidnova ekipa je namreč že med kampanjo nakazovala, da bi se lahko lotila monopola Facebooka in podobnih platform. Eden vidnih predstavnikov njegove ekipe, Bill Russo, je Facebook obtožil, da je "razrezal tkivo demokracije" s tem, ko je omogočil, da se na njegovi platformi kot požar širijo lažne novice.
Tudi Biden osebno je izrazil podporo politiki, ki bi lahko ogrozila trenutni poslovni model Facebooka. Januarja je za New York Times dejal, da podpira preklic dela ameriške zakonodaje, ki preprečuje, da bi internetna podjetja odgovarjala za vsebino, ki jo uporabniki objavljajo na njihovih platformah.
Ta del zakonodaje tehnološkim podjetjem tudi omogoča moderiranje vsebine, vendar tako, ko se njim zdi primerno.
Prvi mož Facebooka Mark Zuckerberg je v pričanju pred kongresom sicer že nasprotoval takšnim spremembam. Dejal je, da bi bilo "smiselno", da bi bil Facebook odgovoren za nekatere vsebine na svoji platformi, vendar ne za vse.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.