
Ko so se Avstralci zbudili v četrtkovo jutro, so ugotovili, da so vse Facebookove strani svetovnih in lokalnih novičarskih strani nedosegljive. Blokiranih je bilo tudi več vladnih strani, kar je Facebook pozneje označil za napako. Ljudje zunaj države prav tako nimajo dostopa do avstralskih novic na platformi.
Avstralska vlada je potezo kritizirala in dodala, da to samo dokazuje ogromno pomoč, ki jo ti digitalni giganti družbenih omrežij imajo. Okoli 17 milijonov Avstralcev Facebook obišče dnevno. Minister za finance Josh Frydenberg je dejal, da ima ta blokada dostopa do informacij velik vpliv na skupnost in da bi zelo radi videli Facebook še naprej prisoten v državi, a da so njihova zadnja dejanja nepotrebna in napačna.
Temu zakonu nasprotujeta tako Google kot Facebook, saj pravita, da gre za nepravično kaznovanje platform, ki ne odraža, kako internet deluje. V nasprotju s Facebookom pa se je Google dogovoril za plačilo že s tremi večjimi avstralskimi mediji, tudi z News Corpom Ruperta Murdocha.
Avstralske oblasti so oblikovale zakon, da bi "izenačile pogoje na tržišču", in sicer pri tekmovanju tehnoloških gigantov in lastnikov medijev. Od vsakih 100 avstralskih dolarjev (okoli 64 evrov), ki jih porabijo za digitalno oglaševanje, gre 80 dolarjev (okoli 51 evrov) Googlu in Facebooku.
Facebook je zapisal, da jim zakon daje težko izbiro: ali naj se mu podredijo, čeprav ne upošteva realnosti razmerij, ali naj prepovejo novice za Avstralce na Facebooku. Odločili so se za zadnje.

Lokalni direktor podjetja William Easton je dejal, da želi zakon kaznovati Facebook za vsebino, za katero niso prosili oziroma je vzeli. Trdijo, da od novic nimajo pravega profita, a da oni njim s preusmeritvami letno pomagajo do 407 milijonov avstralskih dolarjev (približno 261 milijonov evrov).
Z blokado, ki velja zdaj, avstralski mediji ne morejo deliti nobene vsebine ali povezav na svojih straneh. Nacionalna televizija, ABC in časopisa, kot sta The Sydney Morning Herald in The Australian, imata več milijonov sledilcev.
Avstralski premier Scott Morrison je potezo Facebooka označil za arogantno in razočaranja vredno, hkrati pa je dodal, da s tem ne bodo prestrašili vlade, ki še vedno odločno podpira ta zakon.
Kaj se je zgodilo z vladnimi stranmi?
Facebook je blokiral tudi dostop do nekaterih ključnih vladnih strani, tudi do policije, zdravstvenih strani in meteorološkega urada. Tudi nekaj drugih strani dobrodelnih organizacij in športnih društev ni mogoče uporabljati.
Pozneje so to pri podjetju označili za napako in dejali, da so bile te strani nepovratno spremenjene, a da jih bodo ponovno vzpostavili, čeprav za to niso dali roka. Tiskovni predstavnik je dejal, da so vzeli široko definicijo tega, kaj so novice.
Vlada sicer še naprej stoji za zakonom. Frydenberg dodaja, da želijo, da digitalni giganti plačajo tradicionalnim medijem za originalne novinarske vsebine, ki jih proizvedejo. Izpostavil je, da se tudi Facebook že dogovarja za plačila in da je ta prepoved prišla nepričakovano in nenapovedano, pri uporabnikih pa je to sprožilo pravo ogorčenje.
"Kar s tem sporočajo Avstralcem, je, da na njihovi platformi ne bodo našli vsebin, ki prihajajo od organizacij s profesionalnimi novinarji, ki svoja dejstva pred objavo tudi preverijo," je dejal finančni minister.
Mnogi uporabniki strani so v odzivu za BBC izpostavili, da je nepojmljivo, da so onemogočili dostop do novic sredi pandemije, pa tudi to, da dezinformacije zdaj še bolj prosto krožijo.

KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.