"Pogled na Webb s tal!" je ob objavi prvega posnetka najmočnejšega vesoljskega teleskopa zapisala Evropska vesoljska agencija. Prvi videoposnetek je posnel teleskop španskega Observatorija Calar Alto, ki je Webb opazoval z juga Španije. Posnetek so zabeležili dobrih šest ur po izstrelitvi.
Teleskop so opazovali tudi na Astronomskem institutu Romunski akademiji v Bukarešti. Posnetek, ki so ga delili, prikazuje teleskop James Webb in drugo stopnjo rakete Ariane 5. Tudi ta posnetek je nastal okoli šest ur po izstrelitvi, ko je bil teleskop od Zemlje oddaljen okoli 95.000 kilometrov. V svoj objektiv pa so teleskop in raketo ujeli tudi v Nemčiji.
Na svoji vesoljski odiseji bo James Webb zbiral številne namige, ki bodo znanstvenikom pomagali pri boljšem razumevanju vesolja in Zemlji podobnih planetov zunaj našega osončja, pri čemer bo preučeval tudi pogoje v atmosferi in morebitne sledi življenja. S pomočjo naprednih instrumentov bo teleskop na svoji zgodovinski misiji preučeval nastanek vesolja vse do 200 milijonov let po velikem poku pred 13,8 milijarde let, kar je za 300 milijonov let več kot njegov predhodnik Hubble. Raziskovalci upajo, da bodo s pomočjo novega teleskopa odkrili čim več informacij o rojstvu in razvoju prvih galaksij in zvezd.
Pri izstrelitvi teleskopa v orbito je veliko večino potrebne energije zagotovila raketa Ariane 5. Po sprostitvi observatorija je načrtovanih več manjših popravkov poti, s katerimi bo teleskop približno en mesec po izstrelitvi dosegel svojo orbito. Največja in najpomembnejša korekcija je bila medtem že uspešno izvedena. Prej kot se popravek izvede, manj goriva porabi, s tem pa ga ostane več za druge Webbove operacije, ki jih bo moral teleskop opraviti na misiji.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.