"Prejeli smo odobritev FDA za začetek prve klinične študije na ljudeh," je podjetje novico sporočilo na družbenem omrežju. Temu so pripisali, da bodo razpis za zaposlitev 5 testnih oseb objavili naknadno.
Neuralink je sicer možganske čipe že preizkusilo na več živalih, med drugim na prašičih in opicah. Vsadki pri ljudeh pa naj bi pomagali pri opravljanju nalog "le z lastnimi mislimi." Pomagali naj bi tudi pri zdravljenju nekaterih bolezni.
Milijarder je po več varnostnih pomislekih javnosti sicer dejal, da so čipi tako varni, da bi jih vsadil tudi v možgane svojih otrok, spominja Guardian.
Muskovo tehnološko podjetje se je sicer za odobritev potegovalo že v marcu 2022, a je uprava takrat vlogo zavrnila, je pred kratkim poročal Reuters. Med razloge so navedli predvsem varnostne pomisleke pri uporabi in ugotovitve, da se čip med uporabo lahko pregreje. Neprimerna je bila tudi uporaba litija v čipu.
Muskovo podjetje Neuralink je bilo sicer v času od ustanovitve leta 2016 že večkrat tudi pod lupo preiskovalcev. Lansko leto zaradi morebitnih kršitev zakona o dobrem počutju živali. Zaposleni naj bi namreč slabo ravnali s testnimi prašiči in opicami, od leta 2018 pa je v centru skupaj umrlo približno 1500 testnih živali.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.