"Prvi izdelek Neuralinka bo ljudem s paralizo omogočil, da pametni telefon z mislimi upravljajo hitreje kot nekdo, ki uporablja palce," je v četrtek tvitnil Musk.
Triminutni video posnetek, ki ga je objavilo podjetje Neuralink, prikazuje Pagerja, opičnjaka vrste makaka, ki so mu na obe strani možganov vdelali čipe in igra t. i. "mind pong". Čeprav so ga naučili, kako z roko premikati krmilno palico, so jo kasneje izklopili. Kot kaže, lahko Pager krmilo v igri nadzoruje tako, da o premikanju roke zgolj razmišlja, poroča The Guardian.
Neuralink deluje tako, da s pomočjo snemanja in dekodiranja električnih signalov iz možganov uporablja več kot 2000 elektrod, vsajenih v motorni korteks možganske skorje, ki usklajujejo gibanje rok in dlani.
"Z uporabo teh podatkov z matematičnim modeliranjem razmerja med vzorci živčne aktivnosti in različnimi gibi krmilne palice, ki jo proizvajajo, merimo dekoder," pojasnjujejo v videoposnetku.
Čipi kot pomoč pri zdravljenju nevroloških stanj
Cilj Neuralinka, ki ga je leta 2016 soustanovil Musk, je vsaditev brezžičnih računalniških čipov v možgane ljudi, kar bi lahko pomagalo pri zdravljenju nevroloških stanj, kot so Alzheimerjeva bolezen, demenca in poškodbe hrbtenjače ter združevanje človeštva z umetno inteligenco, čeprav je tehnologija še vedno v zgodnji fazi razvoja.
Avgusta 2020 je Musk predstavil prašiča z vsadkom Neuralink. Julija 2019 je Neuralink predstavil dizajn, ki je vključeval vsaditev drobnih elektrodnih "niti" v možgane in še ene naprave za uho.
Musk je znan po tem, da za razvoj tehnologije, ki je bila prej omejena na akademske laboratorije, povezuje različne strokovnjake. Med drugim prek podjetij, kot sta Tesla Inc. in SpaceX, uspešno razvija električna vozila in rakete.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.