"Samo da veste, kar se mene tiče, je Pluton planet. Trdno stojim za tem, kar sem se naučil," je na tekmovanju FIRST Robotics v Oklahomi povedal direktor Nase Jim Bridenstine. Nasa se sicer že nekaj časa, vsaj posredno, zavzema za obnovitev Plutonovega položaja na seznamu planetu v našem osončju. Njena misija New Horizons (nova obzorja), ki je obiskala nebesno telo, je prišla do odkritij, ki so znova spodbudila debate o Plutonu kot planetu.
Alan Stern, Nasin znanstvenik, ki je poveljeval misiji, je prav tako naklonjen ledenemu planetu in se je zanj zavzel kot soavtor članka, ki poziva k obnovitvi Plutonovega statusa. Oglasili so se tudi v Društvu za ohranjanje Plutona kot planeta in poudarili, da sedaj nikakor ni čas za zmanjševanje njegove pomembnosti. "Več kot 75 let so se otroci po vsem svetu učili, da ima naš sončni sistem devet planetov," so zapisali.
Pluton je leta 1930 na robu osončja v Kuiperjevem pasu odkril astronom Clyde Tombaugh. Status Plutona kot planeta so začeli preizpraševati šest desetletij kasneje, potem ko so v bližini našli še nekaj nebesnih teles podobne velikosti. Leta 2005 so astronomi odkrili pritlikavi planet Eris, ki je celo 27 odstotkov večji kot Pluton. Leto dni za tem je Mednarodna astronomska zveza podala uradno definicijo planeta, Pluton pa ni bil uvrščen na seznam, temveč je bil označen kot pritlikav planet.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.