Zadnja okvara se je zgodila na modulu Zvezda, ki je namenjen bivalnim prostorom. Ob polnjenju baterije sta se namreč začela širiti vonj po plastiki in dim. Vonj naj bi se iz ruskega dela širil vse do ameriškega, kljub temu NASA ni odpovedala današnje načrtovane odprave. Dva ruska kozmonavta naj bi vseeno nadaljevala z delom na znanstvenem modulu Nauka.
A ta okvara še zdaleč ni izjema. Na slabo stanje Mednarodne vesoljske postaje je pred kratkim opozarjal ruski uradnik Vladimir Solovjov. Po njegovih besedah bi lahko zaradi zastarele opreme Mednarodna vesoljska postaja doživela veliko škodo, ki bi jo težko popravili. Solovjov je sicer glavni inženir vesoljske družbe Energia, ki je vodilna v razvijanju ruskih modulov. Po njegovih besedah je najmanj 80 odstotkov ruskih sistemov zastarelih. Brez napak ni niti tovorni modul Zarya, tam so odkrili drobne razpoke, ki se bodo s časom še večale. Na modulu Nauka je julija prišlo do napake, ki je destabilizirala vesoljsko postajo.
Na dotrajano vesoljsko postajo opozarjajo z vseh strani
Na slabe razmere je opozarjal tudi podpredsednik ruske vlade Jurij Borisov, staranje postaje bi lahko privedlo do katastrofe, a da do nje ne sme priti, je odločen Borisov. Ruska vesoljska agencija Roscosmo je opozorila, da ob takšni dotrajanosti Mednarodna vesoljska postaja po letu 2030 več ne bo delovala. Sicer so aprila Rusi dejali, da bi do leta 2030 lahko zapustili Mednarodno vesoljsko postajo, a odločitve še niso dokončne.
Mednarodna vesoljska postaja je bila zgrajena leta 1998 v okviru skupnega projekta med Rusijo, ZDA, Kanado, Japonsko in več evropskimi državami. Razlog za številne okvare je verjetno tudi v tem, da je bila prvotno zasnovana za 15-letno življenjsko dobo.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.