Odkar so bile julija objavljene prve fotografije vesoljskega teleskopa James Webb, so javnost navdušile čudovite podobe vesolja, ki nas obdaja. Od podrobnih slik Jupitra do najbolj oddaljenih zvezd. Zdaj pa je Webb postregel s fotografijo osupljivega Einsteinovega prstana, ki se je pojavil v globokem vesolju, 12 milijard svetlobnih let od Zemlje, poroča Science Alert.
V resnici ne gre za še eno od osupljivih nebesnih teles, ki jih je predhodno v objektiv ujel Webb, temveč le za učinek gravitacijske leče, ki je sicer precej pogost. Pojavlja se, ko so oddaljeni svetlobni viri okoli velikih objektov deformirani. V primerih, ko je vir svetlobe skladen z lečo, svetloba obda predmet kot prstan – t. i. Einsteinov prstan.
Na fotografiji je vesoljski teleskop tako ujel galaksijo SPT-S J041839-4751.8, svetloba pa je zaradi fotografije, ki se nahaja v ospredju, ukrivljena v skoraj popoln obroč. Fotografija je bila ustvarjena z uporabo podatkov, zajetih z detektorjem MIRI Webbovega teleskopa, opazili pa so ga tudi z detektorjem teleskopa NIRCam. A da je prstan zasijal v vsem svojem sijaju, so morali fotografijo kasneje še obarvati.
James Webb je eden najmočnejših instrumentov za opazovanje vesolja, kar jih je človeštvo kdaj ustvarilo. Z njim nimamo le vpogleda v čas zgodnjega vesolja, temveč lahko zaznavamo tudi ogljikov dioksid na oddaljenih planetih. S takšnimi orodji ima naslednja doba raziskovanja priložnost razkriti nekatere največje skrivnosti vesolja.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.