Ko je izredni profesor na japonski univerzi Osaka Metropolitan Tošihiro Fudži prvič zaznal, da je iz Lokalne praznine (angleško: Local void) na Zemljo padel kozmični delec ekstremne energije, je mislil, da gre najbrž za napako. "Pokazal je raven energije, ki je brez primere v zadnjih treh desetletjih," je dejal za Sky News.
Delec, ki so ga poimenovali Amaterasu, po japonski boginji sonca, ima namreč energijo, ki presega 240 eksa elektronvoltov (EeV). Kljub izjemni energiji pa to ni najvišji ultravisokoenergijski kozmični žarek, odkar jih beležijo. Leta 1991 so namreč zabeležili kozmični žarek s 320 EeV energije, zato so ga poimenovali kar delec "O-moj-Bog".
Od kod prihaja?
Tisto, kar najbolj bega znanstvenike, je izvor tega delca. Strokovnjaki menijo, da takšno energijo lahko povzročijo le najbolj močni kozmični dogodki, močnejši od eksplozije zvezde. Da je uganka še večja, dosedanje ugotovitve kažejo, da je kozmični žarek prišel "iz nič".
"Običajno lahko pokažete, od kod z neba prihajajo. Toda ko v primeru delca 'O-moj-Bog' in tega novega delca sledite njegovi poti do njegovega izvora, ni tam nič dovolj visoke energije, ki bi ga proizvedla. To je skrivnost tega – kaj za vraga se dogaja?" pravi John Matthews, raziskovalni profesor na Oddelku za fiziko in astronomijo Univerze v Utahu.
Pojavil se je namreč iz Lokalne praznine, velike, prazne regije vesolja, ki meji z galaksijo Rimske ceste.
Kot piše Sky News, običajno kozmični žarki ultravisoke energije, ko zadenejo Zemljino atmosfero, povzročijo kaskado sekundarnih delcev in elektromagnetnega sevanja, ki ji pravijo obsežna zračna ploha. Nekateri nabiti delci v zračni plohi potujejo hitreje od fotonov v atmosferi in proizvajajo vrsto elektromagnetnega sevanja, ki ga lahko zaznajo specializirani instrumenti. Eden takšnih instrumentov je observatorij Telescope Array v ameriški zvezni državi Utah, ki je tudi zaznala delec Amaterasu.
"Zdi se, kot da ti dogodki prihajajo iz popolnoma različnih krajev na nebu. Ne gre za en sam skrivnosten vir," pa meni profesor John Beltz z Univerze v Utahu. "Lahko bi šlo za napake v strukturi prostor-čas, trčenje kozmičnih strun," je dejal in dodal, da za zdaj ni konvencionalne razlage.
Znanstveniki zdaj upajo, da bo delec utrl pot nadaljnjim raziskavam, ki bi lahko pomagale bolje razumeti ultravisokoenergijske kozmične žarke in njihov izvor. Strokovnjaki menijo, da bi to lahko kazalo na veliko večji magnetni odklon od pričakovanega, neidentificirani vir v Lokalni praznini ali nepopolno razumevanje fizike visokoenergijskih delcev.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.