Osumljenec je dušilec za orožje iskal na darknetu – temnem spletu. Številni programi in orodja ustvarjajo vzporedna omrežja, a so odgovorna za iskanje in identifikacijo posameznikov. Tudi Policija in druge nadzorne agencije precej enostavno pridejo do našega IP-naslova – darknet pa to poskuša zamaskirati. Oziroma, če drugače rečemo, na darknetu boste lažje prišli do orodij in začeli uporabljati orodja, ki vam lahko (poskušajo) zamaskirati IP, uporabljajo sekundarne serverje (podobno kot omogoča uporaba VPN) ali dodatne varnostne mehanizme, ki preprečujejo vdore v komunikacijske sisteme. Večina darknet storitev ni nujno nastala z namenom kaznivih dejanj, ampak z željo, da bi posamezniki lahko svojo komunikacijo zaščitili pred zunanjimi vdori ali neželjenimi pogledi državnih aparatov.
Skratka, darknet je omrežje sistemov, ali pa sistem omrežij, ki omogočajo, da nekdo lažje ostane anonimen, skrit in težje izsledljiv (posplošeno). Večina nas je že uporabljala programe, ki imajo nekatere elemente darkneta. Torrenti so eni od bolj znanih primerov, njihova spornost pa je hkrati tudi njihova prednost. Ker omogoča decentralizirano delitev podatkov, je težje izsledljivo. S pomočjo splošno dostopnih ponudnikov VPN-storitev pa tudi težje izsledljivo – vse to pa varnostnih strukturam močno oteži delo. Po drugi strani številni programi, tudi igre, aplikacije za pogovor in pisanje, uporabljajo takšne elemente, ki bi jim lahko rekli darknet.
Te podatke je mogoče anonimizirati tudi s pomočjo drugih omrežij, kot je Tor, ki uporablja posebne načine komunikacije med posamezniki – zelo enostavno –, njihove povezave anonimizira s pomočjo tisoče relejev, ki identiteto osebe precej zakrije. In to je le del različnih orodij in programov, ki jih poznamo kot "darknet", zato je težko postaviti enotno definicijo. Prednosti teh vzporednih omrežij so poleg tistih, ki želijo imeti internet popolnoma anonimen, začeli izkoriščati tudi kriminalci. Zaščitena komunikacija je najbolj pogosta uporaba darkneta, kraja filmov in glasbe pa mu kmalu sledi, a poleg manjših kršitev je to odlično okolje za pedofilske vsebine, izsiljevanja in ne nazadnje prodajo orožja in eksplozivov. In na slednjih so aktivno, poleg Policije, vključene tudi različne obveščevalne službe po svetu.
Kako odkrijejo kršitve?
Večina komunikacijskih orodij, kot Signal ali Whatsapp, uporablja šifriranje med uporabniki kot način, da zaščitijo vaše podatke, a to ima pomanjkljivosti. Prva je ta, da se ve točno, kje je nastala povezava, četudi je težje dostopna. Druga je, da lahko s pomočjo vdora v en telefon precej enostavno prideš, preko iste povezave, do drugega. A darknet, ki ga uporabljajo kriminalci, lahko uporablja različne "onion" storitve (številni releji, preko katerih se zakrije izvor sporočila), zato je odkrivanje težje. Ni pa nemogoče.
V nasprotju z miti so Policija in obveščevalne službe precej učinkovite pri iskanju stvari na darknetu. Zavedati pa se moramo, da je iskanje takšnih sporočil drugačno. Kadar vi kaj iščete preko Googla, ali drugih brskalnikov, ali uporabljate njihove platforme, je precej enostavno te podatke odkrivati s pomočjo posebnih iskalnikov. Večina teh kriminalnih darknet platform onemogoča indeksacijo in iskanje, no, vsaj normalnih osebam. Obveščevalci, ki so precej aktivni na teh sistemih, imajo na voljo posebna orodja, ki to lahko zaobidejo. Ali pa vsaj zaznajo, kaj se dogaja in kje. Obstajajo tudi programi, tudi zlonamerni, ki jih uporabljajo, da to dosežejo, a o teh programih v državni lasti kdaj drugič.
Obveščevalci in Policija tako precej podrobno poznajo ta omrežja, saj je hkrati njihova največja prednost njihova omejitev – anonimnost. Da lahko nekdo sploh pride v določene spektre teh omrežij, mora odkriti dovolj povezav in odnosov, da bi prišel do pravih ljudi. Njihovo iskanje je torej sprva precej splošno, naleti na Anarchist Cookbook, ki ga boste verjetno tudi na določenih omrežjih hitro spoznali. In zavedati se je treba, da ta Anarchist Cookbook, ki ga je možno "odkriti" na spletu, pogosto ni več enak tistemu, kot je bil napisan leta 1971.
Iskanje informacij je torej decentralizirano in anonimizirano, a, kot smo že rekli, je poleg te prednosti to tudi Ahilova peta, predvsem tistih, ki bi se brez predhodnih dogovorjenih sistemov komunikacije radi priklopili v komunikacijo. Kakršen koli način prodaje, iskanje denarnih nakazil, prodaj bitcoinov in drugih elementov, ki bodo uporabni v transakcijah, so tako lahko potencialna tarča za iskanje izvora. Ko izvor enkrat odkrijejo, je za obveščevalne službe sledenje precej enostavno.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.