Rover Curiosity, ki že od avgusta 2012 potuje po Marsu, je na svoji poti naletel tudi na nenavadno oblikovan kamen v velikosti žogice za golf. Rover je kamen pregledal z laserskim merilnikom in ugotovil, da gre pravzaprav za meteorit iz železa in niklja, ki je padel na površje rdečega planeta.
Pri ameriški vesoljski agenciji so pojasnili, da so taki meteoriti pogosti tudi na Zemlji in da so jih opazili tudi že na Marsu, a ta meteorit je poseben, ker je prvi na Marsu, ki so ga pregledali z laserskim spektrometrom.
Znanstveniki, ki bdijo nad roverjem, so nenavaden kamen opazili na fotografijah območja, do katerega se je rover pripeljal 27. oktobra. Odločili so se, da ga natančneje proučijo in ugotovili so, da je kamen sestavljen predvsem iz železa, niklja in fosforja, prisotne pa so tudi druge vsebnosti.
Meteorit je na Mars lahko padel že pred milijoni let, so zapisali pri Nasi in dodali, da lahko študije takih kamnov pripomorejo k razumevanju, kaj se z njimi zgodi, če so dolgo izpostavljeni okoliščinam na Marsu v primerjavi, kako okoliščine na Zemlji vplivajo na železove meteorite.
Raziskovalci bodo s pomočjo laserja prodrli tudi v notranjost meteorita in bodo tako primerjali sestavo na površju in notranjosti.
Rover v odlični kondiciji
Rover Curiosity so z Zemlje izstrelili pred petimi leti, 26. novembra 2011, v kraterju Gale ob gori Sharp na Marsu pa je pristal 6. avgusta 2012. Rover je po navedbah Nase v odlični kondiciji in nadaljuje z raziskovanjem, čeprav je že dvakrat presegel prvotno dolžino misije, ki naj bi bila okoli 23 mesecev. Dva od desetih znanstvenih inštrumentov sicer že nekoliko šepata pri delovanju.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.