
Svetloba zvezde, ki je nastala pred 1.800 leti, ko sta trčili dve zvezdi, nas bo v prihodnjih letih končno dosegla. Znanstveniki predvidevajo, da bi se lahko svetloba novonastale zvezde v času, ko so živeli še stari Rimljani, videla v letu 2022.
Zvezda, poljudno imenovana Boom, je v bližini ozvezdij Rib in Laboda in njena svetloba bo potrebovala skoraj dva tisoč let, da nas bo dosegla, bo pa, kot navajajo tuji mediji, trčenje zvezd vidno s prostim očesom.
Preden sta zvezdi trčili, njuna svetloba ni bila dovolj močna, da bi ju lahko videli brez pomoči zmogljivega teleskopa, a astronomi pričakujejo, da bo trčenje pripomoglo k svetlosti in bo tako pol leta ena najsvetlejših na nebu. Po dveh ali treh letih bo zvezda znova postala le ena izmed pik na nebu.
Znanstveniki so predvidevanje oblikovali na podlagi študij dveh zvezd, ki sta krožili druga okrog druge. Krog se je vseskozi manjšal in tako je bilo jasno, da sta zvezdi na poti k trčenju. To je prvič, da so znanstveniki predvideli rojstvo nove zvezde. Študija se je ujemala s podatki o drugem binarnem zvezdnem sistemu, ki je eksplodiral zaradi trčenja, kar je znanstvenike leta 2008 presenetilo.
Znanstveniki se strinjajo, da bo vsem jasno, če se so se zmotili, saj se na nebu preprosto ne bo zgodilo nič. Če se bo, bo dogodek vsekakor zanimiv za opazovalce neba, znanstvenikom pa se bo ponudila neverjetna priložnost za opazovanje procesa oblikovanja nove zvezde, saj ni povsem jasno, zakaj zvezdi trčita in kako poteka sama eksplozija.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.