Evropska vesoljska agencija (Esa) je prejela podatke z modula Schiaparelli (EDM), ki je v sredo pristal na Marsu. Še vedno sicer ne vedo, ali je šlo za nežen pristanek, najverjetneje je šlo za strmoglavljenje, saj po samem pristanku stika z landerjem niso (več) vzpostavili.
A kot so poudarili pri Esi, so od modula prejeli vse podatke, ki so jih želeli. Lander je bil testni, s katerim so preverjali delovanje tehnologije, ki bo ključna za misijo leta 2020, v kateri bodo leto kasneje na Marsu pristajali z roverjem.
Vodja misij pri Esi Andrea Accomazzo je dejal, da so ti podatki prav tisto, kar so želeli in so zelo pomembni. Analize še potekajo in bodo šele v prihodnjih dneh dobili celotno sliko dogajanja. Je pa poudaril, da je zaščitni plašč deloval brezhibno. Prav tako so iz podatkov že izluščili, da se je pravilno odprlo padalo, a nato se lander "ni obnašal v skladu s pričakovanji". Ugotovili so, da so v naslednji fazi potisniki nekaj časa delovali, a ugasnili so prej, kot je bilo predvideno. Na kateri višini točno, pa morajo še ugotoviti.
Vsekakor bodo še poslušali, če se bo lander oglasil. Prav tako bodo območje, kjer naj bi EDM pristal, ogledovali s sateliti, ki jih ima v orbiti planeta tudi Nasa.
Lander je bil sicer opremljen le z nekaj dni delujočo baterijo, v tem času bi bolj ali manj spremljal vreme. V tem času na Marsu namreč divjajo peščene nevihte.
Ekipa sicer poudarja, da je ključni del misije Exomars uspešen, saj so sondo Trace gas orbiter (TGO) uspešno utirili v orbito rdečega planeta.
Cilj misije je zaznavanje metana, ki ga na Zemlji večinoma ustvarijo živi mikrobi. Tako bi TGO lahko z analizami tega plina ugotovil, ali je na Marsu življenje.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.