Bojkoti so sledili pozivu skupine Stop Hate for Profit (Prenehajmo s sovraštvom za profit), ki vodi tudi seznam sodelujočih podjetij. Gibanje je organizacija začela zaradi nestrinjanja z družbenimi omrežji, ki so "dovolila spodbujanje nasilja nad protestniki, ki se borijo za rasno pravičnost v Ameriki zaradi Georgea Floyda, Breonne Taylor, Tonyja McDadea, Ahmauda Arberyja, Raysharda Brooksa in mnogih drugih."
Med prvimi, ki so se odločili za bojkot družbenih omrežij, je podjetje Ben and Jerry's.
Ob koncu tedna sta podjetji Starbucks in Diageo dejali, da bosta oglaševanje prekinili na vseh platformah družbenih omrežij. Podjetji sta sicer med največjimi uporabniki Facebook oglaševanja: Starbucks je lansko leto za oglaševanje porabil 95 milijonov dolarjev (84,59 milijona evrov), Diageo pa 23 milijonov dolarjev (20,48 milijona evrov), poroča The New York Times.
Druga podjetja so specifično bojkotirala Facebook, med njimi Honda America, Levi Strauss in Patagonia. Na seznamu, objavljenem na spletni strani Stop Hate for Profit, pa lahko najdemo tudi Coca-Colo, Reebok, Viber in številne druge. Bojkotu naj bi se pridružili številni zvezdniki, tudi princ Harry in Meghan Markle, poročajo številni tuji mediji.
Ali lahko bojkot škodi Facebooku?
"Izguba zaupanja in zaznana odsotnost moralnega kodeksa bi lahko 'uničila podjetje'," je za BBC povedal David Cumming iz finančnega podjetja Aviva Investors. V petek se je cena delnice Facebooka znižala za osem odstotkov, kar pomeni, da je izvršni direktor Mark Zuckerberg ob vsaj 6,5 milijarde evrov, poroča BBC. Velika večina Facebookovih prihodkov izvira prav iz oglasov.
Omembe vredno je, da je Facebook samo v prvem četrtletju zbral več kot 17 milijard dolarjev (15,14 milijarde evrov) prihodkov od oglaševanja, poroča New York Times. Čeprav je izguba oglasov velikih znamk za Facebook boleča, glavnina prihodkov prihaja iz milijonov manjših podjetij, ki se močno zanašajo na platformo.
Kljub temu, da je za manjša podjetja oglaševanje na Facebooku zelo pomembno, se številna vseeno odločajo za bojkot.
Facebook že sprejema nove ukrepe
Znana težava oglaševanja na družbenih omrežjih je, da so finančno gledano bolj pomembni kliki, ne glede na to, kdo in kaj oglašuje. Zaradi dobičkonosnosti se spornih oglasov pogosto ne regulira ali pa je ta regulacija zelo površna. Številni primeri kažejo, da so podjetja, ki ponujajo oglaševanje na družbenih omrežjih, oglase pogosto umaknila šele po prijavi ali razburjenju javnosti.
V petek je Facebook predstavil nove ukrepe za označevanje problematičnih političnih objav, prav tako so razširili svojo politiko glede sovražnega govora.
Mark Zuckerberg je dejal, da socialno omrežje sprejema dodatne ukrepe za boj proti dezinformacijam. Facebook naj bi vsem objavam o glasovanju dodal nove oznake, ki bodo uporabnike usmerile k verodostojnim informacijam državnih in lokalnih uradnikov, poroča The Associated Press.
A uporabnikom družbenih omrežij se to ne zdi dovolj. "Ta trik predstavnikov za odnose z javnostjo je podoben predstavi 'fact checkerjev', ki naj bi jih najeli, a jih niso nikoli uporabili," je na Twitter zapisala uporabnica Denise Wu in svoje sledilce pozvala, naj zbrišejo Facebook.
Če bi lahko vztrajni posamezniki in velika podjetja z bojkotom Facebooku naredili večjo škodo na dolgi rok, za zdaj še ni jasno.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.