Pri Nasi si od projekta veliko obetajo, med drugim dovolj podatkov o notranjosti Marsa, kar bi pomagalo pri načrtovanju človeških misij na ta oddaljeni planet.
Plovilo ima tudi svoj Twitter profil, kjer bodo lahko navdušenci spremljali njegovo delo, pristop, ki se je Nasi, ko gre za promocijo njenih projektov, v preteklosti že obrestoval. In prav na tem profilu se je po pristanku pojavila prva fotografija planeta, ki jo je posnelo plovilo.
"Mars, čutim te. In kmalu bom poznal tudi tvoje srce. Po tem srečnem pristanku sem tukaj. Doma sem," pa je bil prvi tvit na profilu plovila po uspešnem stiku s tlemi.
Vstop v Marsovo atmosfero je bil težaven, cilj pa je bil, da robotsko plovilo pristane čim bolj mehko, da se med pristankom ne bo okvarilo. V Nasinem štabu je po uspešnem pristanku razumljivo zavladalo nepopisno veselje.
Veselili pa so se tudi številni gledalci, ki so pristanek spremljali preko malih zaslonov.
Čemu je namenjena misija?
InSight bo podatke o vsem, kar se skriva pod površjem Marsa, zbiral predvidoma dve leti. Na prejšnjih odpravah so raziskovali predvsem površino Marsa, na tokratni pa si želijo znanstveniki pri Nasi pogledati tudi pod debelo rdečo odejo prahu in raziskati, kako so nastale različne oblike na planetu. Zanimive so jim predvsem skalnate formacije. Tako bi lahko tudi ugotovili, kako so nastali naša Zemlja, naša Luna ali druga nebesna telesa, so sporočili iz Nase.
Na sondi so nameščeni instrumenti, ki so jih priskrbele evropske vesoljske agencije. Med drugim so na njem različni seizmografski instrumenti, vrtalniki ter merilci temperature in vetra. Skupaj bodo ti instrumenti preučevali geološke procese na Rdečem planetu in skušali izrisati neke vrste tridimenzionalni zemljevid notranjosti planeta. InSight tako znanstvenikom ponuja nove možnosti opravljanja meritev. Med drugim naj bi bilo mogoče meriti tamkajšnje potrese. Medtem ko na Zemlji potrese običajno povzročajo premikanja zemeljskih plošč, na Marsu nastajajo zaradi širjenja in krčenja kamnitih mas.
Znanstveniki v času dveletne odprave pričakujejo približno sto potresov, a verjetno ne močnejših od šeste magnitude.
Radovedni rover še vedno raziskuje rdeči planet
Pred šestimi leti je Nasinim znanstvenikom že uspelo na rdeči planet varno spustiti robotsko plovilo – takrat je to bil rover Curiosity. Ta še vedno deluje in uspešno raziskuje Mars. Da pa ni vedno tako tekoče, spominja zgodba iz leta 2016, ko se je med pristajanjem raztreščilo plovilo Schiaparelli.
Nasa v prihodnje že načrtuje izstrelitev novega roverja na Mars z imenom Mars 2020, ki naj bi pristal v kraterju, poimenovanem Jezero.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.