Kontroverzni Alex Jones je najbolj znan zaradi svojih razvpitih in lažnih trditev, da je bilo streljanje v šoli Sandy Hook leta 2012, v katerem je umrlo 20 otrok in šest odraslih, "zrežirano" z namenom, da bi lahko omejili pravice do orožja.
Svojci žrtev so ga zaradi spornih izjav tožili, sodišče pa ga je spoznalo za krivega in mu naložilo plačilo odškodnine prizadetim družinam v višini približno 1,5 milijarde evrov. On pa je, da bi se temu izognil, vložil zahtevo za bankrot.
Jones, ki je ustanovil spletno stran o teorijah zarote Infowars, je bil posledično odstranjen z vseh večjih platform, vključno z YouTubom in Facebookom. Ker je kršil pravilnik o spoštljivem vedenju, so mu leta 2018 ugasnili tudi Twitter.
Po prevzemu platforme oktobra 2022 je tehnološki milijarder Elon Musk zavrnil pozive nekaterih Jonesovih podpornikov, naj mu znova odpre profil. V eni od objav je kot razlog za zavrnitev prošenj omenil smrt svojega 10-tedenskega otroka leta 2002 in zapisal: "Nimam usmiljenja do nikogar, ki bi smrt otrok izkoristil za dobiček, politiko ali slavo."

Včeraj pa je Musk uporabnike pozval, naj glasujejo o tem, ali naj se Jonesu dovoli vrnitev na omrežje X ali ne. Gre za enako potezo, s katero je Musk – mesec po tem, ko je prevzel podjetje – obnovil profil nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
V odgovoru enemu od uporabnikov je Musk zapisal, da sicer "ostro nasprotuje" Jonesovim izjavam o šoli Sandy Hook, "ampak smo platforma, ki verjame v svobodo govora, ali ne?" Dejal je, da bi bila poteza sicer "finančno slaba za X", vendar so "načela pomembnejša od denarja".
Pri anketi je sodelovalo skoraj dva milijona ljudi, dobrih 70 odstotkov je glasovalo za odpravo prepovedi. "Ljudje so spregovorili in tako naj bo," je danes sporočil Musk in odblokiral Jonesov profil.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.