Na Facebook se zgrinjajo novi in novi temni oblaki. Zdaj so mediji razkrili, da so imeli vodilni na čelu z Markom Zuckerbergom možnost, da so svoja zasebna sporočila, ki so jih poslali, lahko kadarkoli izbrisali. O tem prejemnik ni vedel ničesar, še več, nikakor ni mogel dokazati, da je sporočilo sploh prejel. Čisto po domače: Zuckerberg je lahko mirno posegel v vaš inbox in brez sledu izbrisal sporočilo, ki vam ga je namenil.
To so uvedli po aferi leta 2014, ko so v javnost pricurljala sporočila in osebni podatki vodilnih v Sony Pictures. Facebook je TechCrunch pojasnil, da so po hekerskem napadu uvedli spremembe, da bi zaščitili komunikacijo vodilnih v podjetju. So pa bile te spremembe narejene v skladu z zakonodajo, so še dodali.
Privilegij vodilnih je šel marsikateremu uporabniku tega družbenega omrežja - po aferi Cambridge Analytica je sicer že kar nekaj uporabnikov zapustilo Facebook - v nos. Facebook sicer po letu 2016 v messengerju ponuja možnost pošiljanja sporočil, ki izginejo, potem ko so bila odprta.
Iz Facebooka so po razkritju, kot navaja Guardian, obljubili, da bodo s to prakso vodilni prenehali, dokler takšne možnosti ne bodo imeli vsi uporabniki.
Na vprašanje, ali imajo vodilni tudi posebne privilegije pri varovanju osebnih podatkov, pa seveda niso odgovorili.
Nova prijava ameriškim regulatorjem
Koalicija za pravice zasebnosti je proti Facebooku na ameriško komisijo za trgovino (FTC) vložila novo pritožbo zaradi Facebookove uporabe programske opreme za prepoznavanje obraza. Predstavnik Facebooka Rob Sherman se je branil, da lahko uporabniki to storitev onemogočijo kadarkoli želijo oziroma jim je sploh ni treba uporabljati.
Preverili bodo, kdo upravlja s stranmi
Facebook je sicer po izbruhu afere z zlorabo podatkov v politične namene obljubil, da bodo za politične oglase uvedli nova pravila. Poleg tega nameravajo tudi preveriti identiteto posameznikov, ki upravljajo s stranmi, po katerih se lahko širijo tudi propaganda in lažne novice.
Bi plačali?
Uporabnikom se je, podobno kot sam Zuckerberg prejšnji teden, ta teden hitela opravičevati tudi Sheryl Sandberg, glavna operativna direktorica.
Za CNBC je omenila, da bodo uporabniki lahko nekega dne sami odločali, če lahko podjetje uporablja in obdeluje zbrane podatke, a bi bilo treba za to plačati. Pojasnila je, da ima podjetje različne načine, kako omejiti obdelavo podatkov za namene ciljnega oglaševanja, a ne obstaja gumb za vse. ''Nimamo možnosti za izstop iz vsega na najvišji ravni. To bi bil plačljiv produkt,'' je dejala za CNBC.
Dotaknila se je tudi najnovejše krize, ko naj bi neznanci pobrali podatke o uporabnikih prek iskalnika. ''Imamo možnost, da ljudi iščete prek imena ali elektronskega naslova. Nekdo je naredil direktorij s temi podatki. A jasni moramo biti, da so to tako ali tako javni podatki,'' je dejala.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.