Raketa New Shepard, ki jo je zgradilo podjetje milijarderja Jeffa Bezosa Blue Origin, je zasnovana tako, da služi rastočemu trgu vesoljskega turizma, poroča BBC. "Navdušen sem. Ljudje me nenehno sprašujejo, ali sem živčen, vendar pa to nisem. Sem radoveden. Želim vedeti, česa se bomo naučili," je pred poletom dejal Bezos. "Vadili smo. Vozilo je pripravljeno, posadka je pripravljena, ta ekipa je neverjetna. Glede tega se počutimo res dobro," je še dejal.
Na potovanju so ga spremljale še tri osebe – njegov brat Mark Bezos, 18-letni študent Oliver Daemen in 82-letna Wally Funk, ki si je 60 let po tem, ko je opravila izpit za astronavta, vesolje prvič ogledala pobližje. "Zgodilo se bo! Dolgo sem čakala in dolgo sem sanjala, da bi šla tja gor," je dejala najstarejša članica posadke. Napovedala je, da bo v tem prostoru brez gravitacije izvajala salte in tudi padce.
Raketa se je iz zasebnega izstrelišča blizu mesta Van Horn v Teksasu dvignila ob 15.12 po našem času. Polet je trajal pičlih 11 minut, posadka pa je s pomočjo padal varno pristala v puščavi. Po pristanku kapsule je Bezos dejal, da se počuti "neverjetno dobro". "Astronavt Bezos. To je bil najboljši dan doslej," je še dejal.
Dve minuti po vzletu, približno 76 kilometrov od tal, se je kapsula ločila od rakete in se dvignila za približno 100 kilometrov proti Karmanovi črti, ki naj bi določala mejo med Zemljino atmosfero in vesoljem. Raketa je pristala na svojih "nogah" približno dva kilometra od izstrelitvene ploščadi, kapsula pa je svojo pot nadaljevala do višine približno 106 kilometrov.
Ko so prečkali Karmanovo črto, je bilo slišati vzklike navdušenja astronavtov. Potniki so tam doživeli približno štiri minute breztežnosti. Lahko so se odpeli s sedežev, "plavali" po kapsuli in uživali v razgledu na Zemljo. "O, poglej svet," je navdušeno dejala Funkova, ko se je čudila razgledom.
Nato pa se je tudi kapsula začela spuščati in padati, nato pa uspešno pristala.
Zadnja etapa v 'vesoljski dirki milijarderjev'
Izstrelitev je zadnja etapa v tem, kar so poimenovali "vesoljska dirka milijarderjev". Zgodila se bo le devet dni po tem, ko je Bezosov tekmec za vesoljski turizem Sir Richard Branson na svojem vesoljskem plovilu Virgin Galactic poletel visoko nad Zemljo.
Cena zasebnega vesoljskega poleta na enem od letov Virgin Galactic bo denarnice kupcev olajšala za več kot 210 tisoč evrov, redna cena vozovnice za New Shepard pa zaenkrat še ni bila razkrita.
57-letni milijarder Jeff Bezos je nedavno odstopil z mesta izvršnega direktorja Amazona. Želi se namreč osredotočiti na svoja druga podjetja, kot je Blue Origin, in na posebne pobude drugih podjetij.
Oba, Bezos in Branson, sta bila deležna kritik na družbenih omrežjih. Številni so namreč mnenja, da bi lahko denar za potovanje v vesolje bolje izkoristili – na primer za spopadanje s podnebnimi spremembami ali pomoč svetu, da si opomore po pandemiji covida-19. Sir Richard je kritiko naslovil z besedami: "Razumem njihove kritike. Vendar pa mislim, da te osebe morda ne vedo najbolje, kaj vesolje pravzaprav naredi za Zemljo."
Pojasnil je, da sateliti spremljajo "degradacijo deževnih gozdov, spremljajo razdeljevanje hrane in tudi stvari, kot so podnebne spremembe". Dodal je, da bi pravzaprav potrebovali več vesoljskih ladij.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.