Stolp iz človeških lobanj, ki v premeru meri približno pet metrov, so arheologi prvič odkrili leta 2017, vse od tedaj ga počasi odkopavajo. Skupaj so arheologi tu odkrili že na stotine človeških lobanj. Prvotno odkritje je presenetilo antropologe, ki so sicer pričakovali lobanje mladih bojevnikov, ne pa tudi žensk in otrok, poroča Guardian. Ob tem se je tako znova zastavilo vprašanje glede človeškega žrtvovanje v azteški civilizaciji. "Ne moremo ugotoviti, koliko izmed teh posameznikov je bilo bojevnikov, nekateri so bili ujetniki, namenjeni žrtvovanju," pravi arheolog Raul Barrera. "Vemo, da so postali darila za bogove."
Domnevajo, da je stolp, ki je bil zgrajen med letoma 1486 in 1502, del ogromne konstrukcije razstavljenih lobanj Huey Tzompantli, katere glavni namen je bil vzbuditi grozo in prestrašiti španske konkvistadorje. Ti so azteško prestolnico Tenochtitlan pod Hernanom Cortesom zavzeli leta 1521 in jo zravnali z zemljo, na njenih ruševinah pa danes stoji mehiška prestolnica. Sama beseda 'Tzompantli' pomeni nekakšne police oziroma stojala za lobanje – večinoma gre za lobanje usmrčenih sovražnikov in nasprotnikov, kar se sicer pojavlja v več mezoameriških kulturah. Huey Tzompantli je imel tudi versko funkcijo – služil je kot poklon azteškemu bogu vojne, sonca in človeškega žrtvovanja.
Ta ogromna struktura se nahaja v neposredni bližini današnje Metropolitanske katedrale, ki so jo postavili na mestu enega glavnih azteških templjev po imenu Templo Mayor. "Templo Mayor nas še vedno preseneča, Huey Tzompantli pa je brez dvoma eno najpomembnejših arheoloških odkritij v zadnjih letih," je ob tem dejala mehiška kulturna ministrica Alejandra Frausto.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.