Podjetje Acusensus, ustanovljeno leta 2018, trenutno zbira podatke z uporabo simulatorjev vožnje za analizo vzorcev vožnje in reakcijskih časov voznikov, ki so pod vplivom alkohola, poroča avstralski portal 7News.
Testiranje je videti tako, da se vozniki usedejo za simulator, ki uporablja računalniško ustvarjene različice dejanskih cest v Avstraliji, za namene testiranja pa so nekateri vozniki pijani, nekateri pa trezni. Podjetje tako ocenjuje določeno vedenje, na primer, kako dobro se voznik drži črte ali kako dobro se drži omejitve hitrosti. Računalnik tako analizira vse, kar naredi voznik, je povedal generalni direktor Acusensusa Alexander Jannink.
Podatke nato zbirajo v velikem sistemu umetne inteligence s strojnim učenjem, prek katerega lahko zaznajo najmanjše vzorce in razlike, je pojasnil Jannink.
Kot še pojasnjuje, bi tehnologija prek kamer na cestah, če bi zaznala, da voznik vozi pod vplivom drog ali alkohola, o tem obvestila policijo. "Policija bi lahko potem voznika ustavila in preverila, če res vozi pod vplivom drog ali alkohola," pravi.
Kot izziv je izpostavil ločevanje med splošno slabo vožnjo in dejansko vožnjo pod vplivom alkohola. "Prav zato izvajamo toliko poskusov v simulatorju," je dejal. Simulator so preizkusili v Melbournu, Sydneyju in Brisbanu, kjer so dobili velik nabor podatkov, s pomočjo katerih bodo skušali razlikovati med slabimi vozniki, vozniki pod vplivom in dobrimi vozniki.
Prepričan je, da ima tehnologija, ki jo razvija njegovo podjetje, potencial za drastično zmanjšanje števila prometnih nesreč s smrtnim izidom v Avstraliji. "Če lahko policijo oborožimo s pravimi orodji za odpravo in reševanje tega problema, se bo število prometnih nesreč res zmanjšalo," je povedal odločno in dodal, da bi lahko rešili na stotine življenj.
Ko bodo zaključili z zbiranjem podatkov, bodo tehnologijo spravili v kamere in začeli s testiranjem na dejanskih cestah.
Uvedli tudi kamere za zaznavo uporabe mobilnih telefonov
Acusensus stoji tudi za novimi kamerami za mobilno zaznavanje, ki naj bi jih uvedli v zvezni državi Viktorija. Gre za kamere, ki zaznajo, če voznik med vožnjo uporablja mobilni telefon, in ustvarijo visoko ločljive slike, ne glede na vremenske razmere.
Te kamere bodo uvedli ta mesec, vendar pa bodo vozniki kazni začeli prejemati šele čez tri mesece, ko bo končana poskusna doba. Takrat bodo, če jih bo ujela kamera, lahko prejeli globo v višini 555 avstralskih dolarjev (okoli 340 evrov) in štiri kazenske točke.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.