Vesoljski turizem se s svetlobno hitrostjo prebuja in dobiva vedno nove ideje in razsežnosti. Nekdanji kontrolor zračnega prometa Vincent Farret d'Astiès že prodaja karte za prve predrezervacije potovanj v prav posebni kapsuli, imenovani Celeste, ki bo pritrjena na stratosferski balon, poroča CNN.
Seveda ne gre za potovanje v orbitalno vesolje, za takšen polet so namreč potrebna veliko močnejša plovila, ki te v ta del vesolja dvignejo z veliko hitrostjo. Potniki namreč v tem izkustvu ne bodo poleteli izven atmosfere. Bo pa kapsula poletela precej višje od sicer običajnega komercialnega letala.
Prve karte pred možnostjo rezervacije spektakularnega doživetja stanejo 10.000 evrov, kupcem pa omogočajo, da si lahko vsakič, ko vstopnice dejansko pridejo v prodajo, rezervirajo svoj sedež na tem edinstvenem popotovanju. Celoten polet s kapsulo Celeste pa bo denarnice kupcev oz. bolj kot ne njihove bančne račune olajšalo za 120.000 evrov.
Razkošje, odlična hrana in pijača, v ospredju pa lepota vesolja
Prvi poleti na rob vesolja se bi se lahko zvrstili že konec leta 2024, so za ameriški medij povedali v podjetju Zaphalto. Notranjost kapsule trenutno načrtuje francoski oblikovalec Joseph Dirand. Zanimivo pa je, da so vse do sredine leta 2025 zasedeni že vsi sedeži.
V 90. minutah bo Celeste tako šest potnikov in dva pilota popeljala na višino 25 kilometrov, kjer gostje plovila ne bodo doživeli breztežnostnega prostora. To bo gostom omogočilo, da lahko večerjajo ob veličastnem pogledu na Zemljo in zvezde. Kapsula bo nad našim planetom lebdela tri ure, gostje pa bodo ta čas uživali v večhodnem meniju in več kozarcih odličnega francoskega vina.
Hrana in pijača na kapsuli bosta razkošni, je zagotovil Farret d'Astiès. "V središču ponudbe pa bosta ostala razgled in celotno potovanje, kar bo gostom omogočilo, da cenijo in uživajo v lepoti svoje okolice," je dodal.
Prvemu "vesoljskemu turistu" Dennisz Titu, ki je v nebo poletel leta 2001, je sledil le malokdo. Vendar pa v zadnjih letih na tem področju ustvarjajo številna odmevna podjetja, med katerimi so tudi SpaceX, Blue Origin in Virgin Galactic. Ta obljubljajo, da bo vesolje v prihodnosti postalo nova počitniška destinacija, ki jo bo mora obiskati vsak.
Podjetje Zephalto pa ni edino podjetje, ki upa, da bo v inovativnem balonu na vroči zrak na rob vesolja poneslo potnike. Podobno idejo ima tudi ameriško podjetje Space Perspective, ki trenutno sprejema rezervacije za svoje vesoljsko plovilo Neptun.
Osebna izkušnja za ljudi vseh starosti
Prihodnjih kuharjev, ki bodo pripravili razkošne menije v kapsuli Celeste, še niso razkrili, a zamisel je razkošna. Ustvarjalci si namreč želijo, da bi se na plovilu izmenjevali svetovni kuharski mojstri, ki bodo imeli polno svobodo pri izbiri in ustvarjanju menijev.
"Kuharji bi tako udejanjili svojo ustvarjalno žilico in personalizirali izkušnja za goste. V luči tega pa bi se lahko nekateri kuharji odločili tudi, da gostom z večerjo postrežejo še pred vzletom in ne med samo avanturo," so dejali v podjetju.
Pri projektu tesno sodelujejo tudi s francosko vesoljsko agencijo CNES, letalsko družbo Airbus pa štejejo za enega svojih partnerjev. Balon na helij bo sicer moral imeti enake certifikate Evropske agencije za varnost v letalstvu kot komercialna letala. Zephalto je sicer sporočil, da je opravil tri pilotirane delne testne lete, konec leta pa načrtuje še en testni polet, na katerem naj bi poustvarili celotno potovanje.
Leti bodo na voljo ljudem vseh starosti, predhodno usposabljanje za polet pa ne bo potrebno. Za zdaj polet kapsule Celeste načrtujejo iz Francije, Zephalto pa upa, da bo projekt kmalu postal globalen.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.