Astronomi na MIT in univerzah po vsej Kanadi in Združenih državah so zaznali nenavaden in vztrajen radijski signal iz oddaljene galaksije, za katerega se zdi, da utripa s presenetljivo pravilnostjo. Srčnemu utripu podoben signal, ki je klasificiran kot hitri radijski izbruh (FRB).
Toda ta signal je nekoliko drugačen od ostalih, saj običajno tovrstni signali trajajo največ nekaj milisekund, poroča Sky News. Novi signal pa traja okoli 1000-krat dlje od povprečnega FRB.
Radijski valovi so po navedbah astronomov trajali okoli tri sekunde, pojavili pa so se v razmaku 0,2 sekunde. Gre za jasen periodičen vzorec, so dodali ter pojasnili, da je v vesolju zelo malo stvari, ki bi oddajale takšne signale. Ekipa zdaj upa, da bo zaznala še več periodičnih signalov iz tega vira, ki bi jih nato lahko uporabili kot astrofizično uro.
Natančno, kaj bi lahko bil ta vir, ostaja skrivnost, čeprav astronomi domnevajo, da bi signal lahko izhajal iz radijskega pulzarja ali magnetarja. Gre za vrste nevtronskih zvezd, ki so izjemno gosta, hitro vrteča se sesedla jedra zvezd velikank. "V vesolju ni veliko stvari, ki oddajajo strogo periodične signale," je dejal podoktorski študent na Inštitutu za astrofiziko in vesoljske raziskave Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kavli Daniele Michilli.
Novica o odkritju se je pojavila v tednu, ko je Nasa razkrila spektakularni nabor prvih fotografij teleskopa James Webb.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.