Po šestih letih in šestih milijardah kilometrov je japonska sonda Hajabusa 2 v soboto zvečer nad puščavo v Južni Avstraliji odvrgla kapsulo, ki vsebuje prve znatne vzorce asteroidnega prahu. Kapsula se je ločila od sonde in vstopila v Zemljino atmosfero, na nebu pa je bila vidna kot ognjena krogla, ki drvi proti tlom s hitrostjo 11 kilometrov na sekundo, povzema BBC. Zatem se je sprožilo padalo, ki je upočasnilo padec, kapsula pa je začela oddajati signal, ki je razkril njeno lokacijo. Japonska ekipa znanstvenikov je kapsulo že našla: "Hajabusa 2 je doma. Vse je bilo popolno," je novinarjem povedal vodja projekta Juiči Cuda.
Japonska sonda Hajabusa 2, kar v japonskem jeziku pomeni sokol, je proti 300 milijonov kilometrov oddaljenem asteroidu Ryugu poletela že leta 2014, nato pa je lani na njem uspešno dvakrat pristala in odvzela pomembne vzorce s površja. Asteroidni prah, ki ga je zbrala sonda, naj bi pomagal pri pojasnjevanju, kako je bil videti naš sončni sistem ob nastanku pred približno 4,6 milijarde leti. Asteroidi so namreč ostanki kamnin in snovi oziroma "gradbenega materiala" iz nastanka Osončja. Gre za ostanke, ki se niso vključili ali razvili v planete.
Znanstveniki domnevajo, da zbrani vzorci vsebujejo ogljik in organske snovi, zaščitene pred sevanjem in drugimi okoljskimi dejavniki, ter so tako v enakem ali podobnem stanju kot ob nastanku vesolja. "Organska snov je izvor življenja na Zemlji, a še vedno ne vemo, od kod je prišla," je dejal vodja misije Makoto Jošikava. Vzorci asteroidnega prahu bi tako lahko pomagali odgovoriti na vprašanje, kako so na Zemljo prišle snovi, ki so omogočile življenje. Znanstveniki domnevajo, da bi lahko te snovi, vključno z vodo, 'prinesli' kometi še v začetkih oblikovanja sončnega sistema.
Japonska sonda bo zdaj nadaljevala svojo pot in raziskovanje vesolja – sprva okoli Sonca, približno šest let bo zbirala podatke o vesoljskem prahu v medplanetnem prostoru. Za julij 2026 pa znanstveniki načrtujejo, da se bo približala prvemu od dveh asteroidov, 2001 CC21, ki ga nameravajo preučiti. Znanstveniki želijo tudi povečati znanje o asteroidih ter morda razviti načine, kako zaščititi Zemljo pred trčenji z asteroidom.
Zatem pa se bo Hajabusa 2 odpravila proti svoji glavni novi tarči – asteroidu 1998 KY26, ki je od Zemlje oddaljen približno 300 milijonov kilometrov in ima v primeru le kakih 30 metrov. Tja naj bi prispela julija 2031.
Sonda naj bi asteroid predvsem opazovala in fotografirala, najverjetneje pa ne bo pristala na njem in zbrala vzorcev, saj verjetno takrat že ne bo imela več dovolj goriva za vrnitev na Zemljo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.