Asteroid, ki so ga prvič opazili leta 1998, in mu nadeli ime 52768, je danes zjutraj na poti mimo Zemlje. Nasin center za proučevanje objektov blizu Zemlje (Nasa NEO) spremlja vsa telesa, ki bi lahko trčila z našim planetom, ta asteroid pa spremljajo že 20 let. Premika se s hitrostjo 23.000 milj (okoli 36.400 kilometrov) na uro, kar je še vedno šestnajstkrat več kot razdalja med Zemljo in Luno. Najbližje nam bo ob 11.55 po našem času.
Na Nasi sicer pravijo, da lahko z veliko gotovostjo trdijo, da ta asteroid Zemlji ne bo predstavljal nobene resne nevarnosti še naslednjih 200 let. Ko se bo nam naslednjič približal leta 2079, bo nekoliko bližje, le štirikrat dlje, kot je razdalja do Lune.
Gianluca Masi, ustanovitelj in znanstveni direktor Virtualnega teleskopa, temu asteroidu sledi že nekaj časa. Pošalil se je, da je na posnetkih videti, kot da bi asteroid vedel, da je na Zemlji pandemija covida-19 in se zato spomnil nadeti zaščitno masko.
Bližnji preleti teh asteroidov so sicer precej redki, so zapisali na spletni strani Nase – zadnji večji je bil asteroid Florence septembra 2017, ki je bil širok pet kilometrov, od Zemlje pa je bil oddaljen za 18 razdalj do Lune. V povprečju lahko pričakujemo prelet tako velikega asteroida približno vsakih pet let.
Zaradi njihove velikosti tako veliki asteroidi odsevajo veliko več svetlobe kot manjši, zato jih tudi lažje zaznamo s teleskopi. Skoraj vsi asteroidi (okoli 98 odstotkov) podobne velikosti kot 1998 OR2 so že bili odkriti, izsledeni in katalogizirani. Čeprav je skoraj neverjetno, da bi kateri od teh v naslednjem stoletju zadel naš planet, je pomembno, da se jih kljub temu spremlja, so zapisali na Nasi.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.