Ne zgodi se vsak dan, da se poveljstvo specialnih sil ameriške vojske, ki raje molči, kot razkriva, pohvali s Pipistrelovim ultralahkim letalom Surveyor. Newyorškemu publicistu Aviation Week Network so razkrili, s čim specialne sile ameriške vojske, marincev, letalstva in mornarice upravljajo po 30 ur na 9.000 metrih. Nekaj ducat avtonomnih oziroma brezpilotnih letal je zadnjih sedem let najbrž že preletelo lokacije kot je bližnji vzhod in niso edini – že skupno okoli 200 takšnih Pipistrelovih letal uporabljajo v Švici, Nemčiji, Italiji ter celo v Indiji in na Kitajskem.
Kot nam je že pred dvema letoma razkril Ivo Boscarol, gre za inovativnost, vendar za njo stoji 30 let star moto: "Odkar je Pipistrel, se borimo za to, da bi bilo letalstvo čim bolj tiho, čim bolj čisto in v pravem trenutku prihajamo tudi na Kitajsko."
Tako je izgledal uraden začetek milijardo evrov vrednega projekta letalskega parka Jurong, Pipistrelovci pa so šli še dlje – že mesec za tem v Los Angelesu. Tine Tomažič, direktor razvojnega inštituta podjetja Pipistrel: "Trenutno vlagamo veliko truda v integriran vzletni sistem. Lahko naredite kolikor fotografij želite, čarovnijo smo skrili pred vami."
Da so Pipistrelovci daleč pred vsemi, tudi pred Airbusom s 14.000 zaposlenimi – govorimo o partnerstvu s 60 milijard evrov vrednim ameriškim gigantom Uberjem, za katerega razvijajo letalnik z vertikalnim vzletanjem in pristajanjem – je dokaz njihova zmožnost preskoka risanke v realnost.
Skoraj zložljivo je tudi brezpilotno letalo, ki se lahko razstavi v manj kot 15 minutah, namesto v hangar ali prikolico, ga lahko pospravite v malo večji avto. Pa nazaj k letečim taksijem: ker je postaja vedno bolj jasno, da so zaradi varnosti potnikov letalske oblasti bolj zadržanje kot ne, so začetek uporabe teh letal premaknili na konec tega desetletja. Pipistrel je vzporedno že razvijal podoben letalnik: a ta bo namenjen izključno za 400-kilogramski tovor. Prvega naročnika že imajo, v naslednjih dobrih dveh letih bo tako razvoj prototipa letečega kombija dodatna, skoraj 30 milijonska injekcija. Spomnimo, da si je elektrifikacijo letalstva v naslednjih 20 letih prav s Pipistrelovimi letali zamislil tudi norveški Avinor.
A če sta alfo takrat šef večine norveških letališč in njihov minister za promet opisala kot tiho, vendar malce tesno, bo v novem 19-sedežniku zagotovo več prostora. Pipistrel koncept razvija v sodelovanju z evropskimi univerzami, medtem pa očitno ne gredo dlje, višje in tišje le Pipistrelova letala, ampak tudi njihov uspeh.
Boscarol: Dobavitelji ameriške vojske bomo še naprej
V oddaji 24UR ZVEČER je pri voditelju Urošu Slaku gostoval direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol, ki je povedal, da je seveda ponosen na sodelovanje "s tako eminenco, kot je ameriška vojska". Čeprav ne smejo razkrivati podrobnosti o sodelovanju s svojimi naročniki, je to za njih velik uspeh, je dejal. Dodal je, da bodo njihovi dobavitelji tudi vnaprej.
O tem, kako napreduje razvoj letečega taksija za Uber, je Boscarol povedal, da so se letalske oblasti po začetni evforiji pred nekaj leti začele zelo resno ukvarjati z zakonodajo v zvezi s tem. "Ker gre za novo tehnologijo, je priprava zakonodaje izjemno zahtevna. Preden bodo dovolili uporabo takih letal, bo minilo kar nekaj let," je povedal Boscarol. Zato so se, kot je še razkril, začeli ukvarjati z razvojem podobnega plovila za razvoz tovora. Pričakujejo, da bo priprava zakonodaje za uporabo teh plovil manj zahtevna.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.