Dva britanska arheologa Simon Fitch z Univerze v Bradfordu in Richard Bates z Univerze St. Andrews sta se odločila, da se bosta na raziskovalno odpravo podala v našo južno sosedo Hrvaško. Tam sta se namenila odkriti pokrajino pod Jadranskim morjem, ki je že več kot tisoč let skrita pod vodo. Predvidevata, da bosta našla starodavne naselbine iz poznega paleolitika. Obdobje se je začelo 24.000 let pred našim štetjem, končalo pa 14.000 let kasneje.
Britancema se bo pri kartografiranju pridružil tudi hrvaški znanstvenik Vedran Barbarić z Univerze v Splitu. Izrisane zemljevide bodo nato analizirali s pomočjo računalniških programov. Iz kart morskega dna pa bo mogoče sklepati, kako so živeli tisti, ki so pokrajino poseljevali v poznem paleolitiku.
"Vemo, da so ljudje nekoč živeli na kopnem tam spodaj, ker plovila z vlečnimi mrežami redno izkopavajo artefakte. Gre za odkrivanje, kdo smo kot vrsta in od kod prihajamo," je ob tem povedal Fitch. "Morska gladina je bila takrat približno 100 metrov nižja od današnje," je tudi pristavil.
Ljudje so živeli v jamah ali preprostih šotorih, ukvarjali so se predvsem z nabiralništvom in lovom, za katerega so uporabljali preprosto orožje iz kamna in kosti. "Večina človeške populacije rada živi ob obali, zato je verjetno, da na morskem dnu obstajajo naselbine," ob tem že izpostavlja Fitch.
Fitch je pri podobnih odpravah sodeloval tudi na obalah ZDA, kjer je tudi nastala zgornja fotografija.
A na Jadranu gre za "prvo misijo te vrste," pravita, saj bosta morsko dno pregledovala kar 500 metrov stran od obale, česar v Jadranskem morju ni storil še nihče, poročajo hrvaški mediji. Bo pa odprava pri hrvaškem Splitu tudi prva od mnogih v našem prostoru. V naslednjih petih letih se jih bo v sodelovanju britanske in hrvaške univerze, pa tudi belgijskega flandrijskega morskega inštituta, izvedlo še več.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.